Jaunumi

Piešķirtas Paula Valdena piemiņas medaļas

Piešķirtas Paula Valdena piemiņas medaļas

b RTU paula valdena pieminas medala

Uzturot izcilā ķīmiķa Paula Valdena piemiņu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes dome ir piešķīrusi Paula Valdena piemiņas medaļas inženierzinātņu un ķīmijas vēstures pētniecei Alīdai Zigmundei, ķīmiķim Olafam Daugulim un materiālzinātniekam Jānim Ločam.

Hjūstonas Universitātes profesors un RTU goda doktors Olafs Daugulis medaļu saņem par nozīmīgu ieguldījumu pārejas metālu katalīzes metodoloģiju attīstīšanā un Latvijas ķīmiķu izglītošanā. Profesora Olafa Dauguļa zinātniskās izstrādes ir pasaulē augsti novērtētas, viņa Hirša indekss ir 62 un kopējais citējumu skaits ir ap 17200, kas nozīmē vidēji 150 citējumi uz katru no viņa šī brīža 112 publikācijām. Profesors O. Daugulis aktīvi iesaistās arī Latvijas jauno zinātnieku sagatavošanā. Gan doktorantūrā, gan pēcdoktorantūrā viņa grupā ir strādājuši RTU absolventi Liene Grigorjeva, Lūkass Tomass Lukašēvics un Kristīne Kļimoviča.

Profesoram Jānim Ločam Paula Valdena piemiņas medaļa piešķirta par nozīmīgām biomateriālu izstrādnēm un būtisku ieguldījumu materiālzinātnes pētniecības infrastruktūras un cilvēkresursu attīstībā. Profesors J. Ločs ir vairāk nekā 120 zinātnisku publikāciju autors. Viņa jaunākie sasniegumi ir saistīti ar vērienīga Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 starptautiskās zinātniskās kapacitātes stiprināšanas projekta Baltijas Biomateriālu ekselences centrs piesaisti. Šis multidisciplinārais projekts sadarbībā ar izciliem Latvijas un ārvalstu partneriem ļauj apvienot dažādu zinātņu nozaru kompetences un nodrošina pilnu biomateriālu attīstības ciklu no idejas laboratorijā līdz klīniskajam pielietojumam. Tas ļauj zinātniekiem pētīt, izstrādāt un komercializēt jaunus biomateriālus kaulaudu atjaunošanai, sejas, mutes un žokļa ķirurģijai, ortopēdijai un citām jomām.

Profesorei Alīdai Zigmundei Paula Valdena piemiņas medaļa piešķirta par nozīmīgu ieguldījumu ķīmijas vēstures pētniecībā. Profesores A. Zigmundes pētījumu lokā ir augstākās izglītības un vācbaltiešu mantojuma izpēte, kas ietver arī ķīmijas izglītības vēstures un izcilu ķīmiķu dzīves un darbības izpēti. Profesore ir viena no autorēm apjomīgajam pētījumam piecos sējumos “Augstākās tehniskās izglītības vēsture Latvijā” (2002–2017), kurā apskata tehniskās izglītības atīstību Latvijas teritorijā no 1862. līdz 2014. gadam. Viņa ir arī līdzautore 2013. gadā izdotajai monogrāfijai “Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātei – 150”. Profesores Alīdas Zigmundes darbība RTU Inženierzinātņu vēstures pētniecības centrā ir cieši saistīta ar zinātnisko un pedagoģisko darbu, mācot studentiem ne tikai pedagoģiju, ķīmijas un inženierzinātņu vēsturi, bet arī veidojot jauniešu kultūrvēsturisko izpratni par savu valsti un augstskolu.

Profesors Olafs Daugulis medaļu saņems 2023. gada 14. septembrī Paula Valdena Organiskās ķīmijas simpozijā, kuru organizē Latvijas Organiskās sintēzes institūts un Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte.

Savukārt, RTU profesori Jānis Ločs un Alīda Zigmunde apbalvojumu saņems 2023. gada 6. oktobrī, kad notiks RTU 64. Starptautiskās zinātniskās konferences sekcija “Materiālzinātne un lietišķā ķīmija”.

Par Paulu Valdenu

Pauls Valdens (1863–1957) bija viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta pirmās puses ķīmiķiem. Pateicoties viņa zinātniskajai aktivitātei un ilgstošajai ietekmei zinātnē, P. Valdens iemantojis plašu atpazīstamību un, iespējams, ir viens no vispazīstamākajiem latviešu izcelsmes zinātniekiem pasaulē. Paula Valdena lielākie zinātnes sasniegumi ir “Valdena apgriezenības” atklāšana, viņš ir dinamiskās stereoķīmijas un neūdens šķīdumu elektroķīmijas pamatlicējs. Pauls Valdens studēja ķīmijas tehnoloģiju Rīgas Politehniskajā institūtā (RPI – tagad RTU) pie Vilhelma Ostvalda, kurš vēlāk kļuva par Nobela prēmijas laureātu. Savas karjeras laikā Pauls Valdens kļuva par RPI rektoru un šajā amatā tika ievēlēts divreiz. Viņš 30 gadus bija RPI mācībspēks, un viņa lielākie sasniegumi saistās tieši ar darbu RPI.

Paula Valdena medaļu RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte pasniedz vienu reizi divos gados, godinot izcilākos Latvijā strādājošos, kā arī ar Latviju saistītos ķīmijas, ķīmijas tehnoloģijas un materiālzinātnes zinātniekus un šo jomu vēstures pētniekus.

Sagatavoja
Asoc.prof. Inna Juhņeviča
RTU MLĶF dekāna vietniece administratīvā darbā
T. 29175634
E pasts. Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte, Paula Valdena iela 3, Rīga
T. 67089249 E-pasts. Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Lasīts 1104 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")