Jaunumi

IN MEMORIAM. Kristaps Juris Keggi (09.08.1934–04.07.2023)

IN MEMORIAM. Kristaps Juris Keggi (09.08.1934–04.07.2023)

Mūžībā devies profesors Kristaps Juris Keggi – latviešu ķirurgs ortopēds. Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes goda doktors, Latvijas Ārstu biedrības Goda biedrs, mecenāts medicīnā, izglītībā, sportā un kultūrā.

Keggi ir starptautiski atzīts eksperts gūžas un ceļa locītavas endoprotezēšanas operācijās.

Profesors ir izveidojis un līdzfinansējis Keggi-Kimball un profesora Kristapa Keggi fondu starptautiskai ortopēdiskai izglītībai. Pateicoties šim finansējumam ASV stažējušies apmēram 300 stipendiāti no Latvijas un citām valstīm.

Kristapam Keggi ir bijusi liela ietekme uz medicīnas un ortopēdijas attīstību Latvijā pirmajos gados pēc neatkarības atgūšanas. Par savu ieguldījumu Latvijas labā viņš 1995. gadā saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni.

ASV, Vjetnamā, Latvijā un citās pasaules valstīs profesors veicis gandrīz 20 000 operāciju, atjaunojot pacientu spēju staigāt un dzīvot bez sāpēm.

Dzimis Latvijā, ieradies ASV piecpadsmit gadu vecumā un pēc nepilniem diviem gadiem iestājies Jēlas koledžā (Yale College). Izņemot divus gadus, kas tika pavadīti vispārējās ķirurģijas apmācībās Ņujorkā un divus gadus armijā, kur viņš dienēja kā ortopēdiskais ķirurgs (vienu no šiem diviem gadiem – mobilajā ķirurģiskajā slimnīcā Vjetnamā), ir bijis saistīts ar Jēlas Universitāti kā students, rezidents, klīniskais un pilna laika mācībspēks.

Viņa akadēmiskās intereses ir aptvērušas visus ortopēdiskās ķirurģijas aspektus, bet darba mūža noslēgums tika veltīts gūžas locītavas protezēšanas ķirurģijai, jomai, kurā viņš uzskatīts par īpašas audus saudzējošas pieejas pionieri pasaulē.

“Republican American” 5. jūnijā rakstā “Middlebury’s pioneering surgeon Keggi dies at 88” citē Prof. Keggi kolēģa Dr. Maikla Kaplana (Michael Kaplan) vārdus: “viņš bija ‘ortopēdijas gigants’ un 'Amerikas varonis’, kura metodes, ārstējot Vjetnamas kara laikā ievainotos, tiek izmantotas vēl šodien”.

Prof. Keggi savu notikumiem bagāto dzīvi aprakstījis autobiogrāfijā “Mans gadsimts: atmiņas par karu, mieru un pirmatklājumiem operāciju zālē” (“My Century: A Memoir of War, Peace and Pioneering in the Operating Room”), kas publicēta 2022. gada rudenī.

Latvijas Zinātņu akadēmija izsaka visdziļāko līdzjūtību Prof. Keggi ģimenei, draugiem un kolēģiem!

Sit tibi terra levis!

Mūžības ceļos devies LU Goda doktors K. J. Keggi, Latvijas Universitāte, 2023. gada 6. jūlijs.

Lasīts 705 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")