Jaunumi

2023. gada L`Oréal-UNESCO balvas “Sievietēm zinātnē” laureāte Liene Grigorjeva: zinātnei ir jābūt attīstības dzinulim

2023. gada L`Oréal-UNESCO balvas “Sievietēm zinātnē” laureāte Liene Grigorjeva: zinātnei ir jābūt attīstības dzinulim

Foto - Jānis Deinats. 

Šoruden Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošā pētniece, Dr.chem. Liene Grigorjeva saņēma prestižo L`Oréal-UNESCO balvu par pētījumu, kura mērķis ir izveidot jaunas, videi un cilvēkam pēc iespējas nekaitīgākas organisko savienojumu iegūšanas metodes. Viņasprāt, zinātniskā vide Latvijā ir labvēlīga pētījumu attīstīšanai un starptautiskai sadarbībai, tomēr joprojām ir jāmācās piesaistīt finansējumu. Bieži vien tādēļ, ka projekts beidzas un nav finansējuma, labas idejas paliek līdz galam neizpētītas, pētījumi netiek publicēti.

Liene Grigorjeva: “Pētījuma mērķis ir izveidot jaunas, videi un cilvēkam pēc iespējas nekaitīgākas organisko savienojumu iegūšanas metodes. Organiskās vielas ir pamatā vairākām ar ķīmiju saistītām nozarēm – gan medicīnai, gan agroķīmijai, gan farmācijai. Lai šīs jomas varētu attīstīties, nepieciešamas modernas un efektīvas vielu iegūšanas metodes.

Mūsdienīgām organisko savienojumu iegūšanas metodēm jāatbilst noteiktiem standartiem, piemēram, resursu ekonomijai un draudzīgumam apkārtējai videi. Tomēr nereti klasiskās, līdz šim izmantotās metodes neatbilst minētajiem standartiem, kā arī ar tām nevar sasniegt vēlamo rezultātu. Mana pētījuma pamatā ir fundamentāla pieeja, proti, tieša oglekļa–ūdeņraža (C–H) saites aktivēšana, izmantojot pārejas metālu katalizatorus.”

Interviju ar Lieni Grigorjevu “Darbs no projekta uz projektu – manas paaudzes zinātnieki ir pieraduši cīnīties” lasiet šeit.

Avots: Darbs no projekta uz projektu – manas paaudzes zinātnieki ir pieraduši cīnīties, lvportals.lv, 2023. gada 5. oktobris.

Informācija:

Lasīts 423 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")