Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: pētījums par sienu un griestu gleznojumiem Rīgas namos

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: pētījums par sienu un griestu gleznojumiem Rīgas namos

Jau turpat 40 gadus Latvijas Mākslas akadēmijas doktore Vija Strupule pēta sienu un griestu gleznojumus senajās ēkās. Pētījumi savulaik aizsākušies Vecrīgā, Mencendorfa namā: "Sāku strādāt arhitektoniskās izpētes grupā no 1984. gada Pētera Blūma vadībā. Pamazām sākām pētīt mājas. Īstenībā šī te ēka ir pirmā, kur tā īsti saprata, kādas vērtības var būt zem krāsu slāņiem uz apmetuma. Pirms tam te bija komunālie dzīvokļi, un nejauši, remonta laikā atsedzās brīnumaini gleznojumi."

Vairāk nekā 400 lappušu biezā grāmatā Vija Strupule dokumentējusi Rīgas ēku un Pierīgas muižu vēsturiskos sienu un griestu gleznojumus. "Rīdzinieki ir dzīvojuši ļoti greznos interjeros, kurus ļoti bieži greznoja tieši gleznojumi. Rīga iekļāvās visas Eiropas kultūras metropoļu kopā. Šie stili nāca no Eiropas un tika aprobēti Rīgā, un rīdzinieki to ļoti aktīvi darīja. Rīgā apvienojās daudzi iespaidi, un līdz ar to Rīga varbūt pat ir krāsaināka nekā, teiksim, kāda Vācijas pilsēta. Šeit ir ne tikai vācu ietekme, bet nāk arī zviedru ietekmes, Francijas ietekmes," skaidro grāmatas autore.

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit.

Avots: Cik grezni dzīvojuši rīdzinieki? Tapis pētījums par sienu un griestu gleznojumiem, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 29.01.2024.

 

Medijos:

Lasīts 226 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")