Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: unikāls pētījums Latvijas tiesību zinātnē par mākslīgā intelekta regulējuma un cilvēktiesību jautājumiem

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: unikāls pētījums Latvijas tiesību zinātnē par mākslīgā intelekta regulējuma un cilvēktiesību jautājumiem

Irēnas Barkānes monogrāfija "Cilvēktiesību nozīme mākslīgā intelekta laikmetā. Privātums, datu aizsardzība un regulējums masveida novērošanas novēršanai" ir unikāls pētījums Latvijas tiesību zinātnē par mākslīgā intelekta regulējuma un cilvēktiesību jautājumiem.

"Savā grāmatā es aplūkoju mākslīgā intelekta novērošanas tehnoloģijas, kādā veidā tās ir attīstījušās Eiropā un pasaulē un arī kādā veidā tās ietekmē cilvēktiesības, tiesības uz privātumu un datu aizsardzību, diskriminācijas aizlieguma principu, vārda brīvību un citas cilvēktiesības, kā arī to plašāku ietekmi uz demokrātiju un tiesiskumu. Tāpat es apskatu, kādas ir tendences un kādā veidā ir attīstījies mākslīgā intelekta regulējums Eiropā un pasaulē," skaidroja pētniece.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš norādīja: "Digitalizācija sāk apdraudēt cilvēku pamattiesības uz privātumu un dzīves telpas neaizskaramību. Ar mākslīgā intelekta palīdzību ir iespējams atpazīt sejas, kontrolēt cilvēku atrašanās vietu, un viņa personiskā telpa sašaurinās līdz nullei."

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit.

Avots: LU tapis pētījums par mākslīgā intelekta regulējumu, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 30.01.2024.

 

Medijos:

Skaidrojam, kas ir progresīva zemkopības sistēma, LR1 Zināmais nezināmajā, 30.01.2024.
Lasīts 229 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")