Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: nanostrukturēti topoloģiski izolatori pielietojumiem enerģētikā un kvantu nanoelektronikas ierīcēs

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: nanostrukturēti topoloģiski izolatori pielietojumiem enerģētikā un kvantu nanoelektronikas ierīcēs

Latvijas Universitātes (LU) pētnieki sadarbībā ar Čalmeras Tehnoloģisko universitāti Zviedrijā izstrādājuši ekonomiskas un vienkārši realizējamas metodes nanostrukturētu topoloģisku izolatoru materiālu sintēzei.

Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Donāts Erts: "Kāpēc parastā metālā ir pretestība? Tāpēc, ka lādiņu nesēji vai elektrodi izkliedējas uz dažādiem defektiem. Viņu noskrējiens ir īss. Ja ir virsmas vadāmība šiem materiāliem, elektroni vai citi lādiņu nesēju ir aizsargāti pret izkliedi. Līdz ar to pretestība un noskrietais ceļš ir daudz garāks."

LU Ķīmiskās fizikas institūta vadošais pētnieks Raimonds Meija norādīja: "Viņi vada elektrību pa virsmu, bet nevada pa tilpumu, kas ir diezgan unikāla īpašība. Un tad mēs šos materiālus, kuriem izveidojām šīs vienkāršās sintēzes metodes, kas ieguva materiālus ar ļoti labu kvalitāti, varējām pielietot dažādos veidos. Sākās tas ar fundamentāliem pētījumiem, kvantu sūkņiem, kvantu efektu pētījumos un tādās lietās, un pēc tam tas tika arī pielietots enerģētikā."

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš vērtēja: "Pētnieki akadēmiķa Donāta Erta vadībā ir izstrādājuši jaunu materiālu uzklāšanas paņēmienu un šo materiālu strukturēšanas paņēmienu, lai veidotu ultraplānas jeb tā saucamās nanokārtiņas. Tās ir nepieciešamas, lai veidotu nanoelektroniskās ierīces ar uzlabotiem parametriem."

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit.

Avots:  Latvijas zinātnieki rada labākas baterijas un ēku sienas, kas ražo elektrību, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 01.02.2024.

 

Medijos:

Skaidrojam, kas ir progresīva zemkopības sistēma, LR1 Zināmais nezināmajā, 30.01.2024.
LU tapis pētījums par mākslīgā intelekta regulējumu, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 30.01.2024.
Lasīts 209 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")