Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: metode vienkāršākai ūdeņraža ieguvei

Latvijas zinātnes sasniegumi 2023: metode vienkāršākai ūdeņraža ieguvei

Lai gan šobrīd savu uzvaras gājienu pasaulē ir uzsākuši elektroauto, daudz kur joprojām tiek runāts un cerēts uz ūdeņradi, ar kura uzpildi automašīnas varētu veikt krietni lielākus attālumus nekā elektromobiļi. Tomēr ūdeņraža industriāla ražošana joprojām ir sarežģīts un dārgs process. 

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš: "Nākotnes enerģētika balstīsies ūdeņradī. Ne fosilos enerģijas avotos, ne atomenerģētikā, bet tieši ūdeņradī, tāpēc ļoti būtiski ir tas, kā iegūt ūdeņradi lēti, izmantojot dabiskos enerģijas avotus, tas ir sauli."

Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis Jevgēņijs Kotomins norādīja: "Mūsdienās katalizatori pašlaik absorbē tikai 5% no saules gaismas. Mūsu mērķis ir pacelt absorbciju no 5% līdz 20%. Mēs prognozējam jaunus materiālus, modelējam īpašības. Tad slovēņi sintezē jaunos materiālus. Taivānas Universitāte pārbauda ūdeņraža ražošanas efektivitāti."

Apvienojot kvantu ķīmijas modernās metodes, cietvielu fizikas teoriju ar superdatoru sniegtajām iespējām, ir atrasts risinājums, kā šos absorbcijas rādītājus palielināt. 

Vairāk par sasniegumiem Latvijas zinātnē 2023. gadā sk. šeit.

Avots: Sasniegums Latvijas zinātnē – rada metodi vienkāršākai ūdeņraža ieguvei, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 6.02.2024.

 

Medijos:

Skaidrojam, kas ir progresīva zemkopības sistēma, LR1 Zināmais nezināmajā, 30.01.2024.
LU tapis pētījums par mākslīgā intelekta regulējumu, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 30.01.2024.
Lasīts 178 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")