Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Pēteris Trapencieris

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Pēteris Trapencieris

Ķīmiķim akadēmiķim Pēterim Trapencierim Latvijas Zinātņu akadēmija piešķīrusi Gustava Vanaga vārdā nosaukto balvu ķīmijā par darbu “Aziridīnkarbonskābju būvbloki jaunu pretvēža zāļu meklējumos”. Tās ir sintēzes metodes, kuru rezultātā tiek iegūtas bioloģiski aktīvas vielas, kas selektīvi cīnās ar vēža šūnām.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš sacīja: “No sākuma mēs strādājām kopā pie pielietojumiem, kas sagaidāmi no Mildronātam līdzīgiem savienojumiem, arī Leakadīna analogu attīstībā viņš ir devis savu ieguldījumu. Vispār viņš specializējas mazajos hetrociklos un ne tikai mazajos. Pats ir sintezējis virkni neparastu, dabā nesatopamu aminoskābju analogus. Daudzas interesantas vielas ir tapušas viņa laboratorijā. Dažas no tām tālāk attīsta mūsu rietumu partneri.”

P. Trapenciera kolēģi stāstīja, ka lielā mērā tieši viņš ir atbildīgs par to, kā ir attīstījies Latvijas Organiskās sintēzes institūts un Latvijas ķīmijas nozare kopumā. Pēc Padomju Savienības sabrukuma, viņš devās mācīties uz Viskonsinas universitāti ASV.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta Organiskās sintēzes perspektīvo tehnoloģiju laboratorijas vadītājs Edgars Sūna: “Pētera zinātniskais veikums un personiskās īpašības, viņa šarms, viņa spēja veidot attiecības ar cilvēkiem kļuva par pamatu un iemeslu tam, ka pēc viņa vesela virkne latviešu ķīmiķu varēja doties uz šo pašu universitāti. Es uzskatu, ka tas ir ārkārtīgi būtisks Pētera ieguldījums jaunās ķīmiķu paaudzes audzināšanā. Atgriezdamies no stažēšanās 1993. gadā, Pēteris šeit ieviesa mazu tehnoloģisko revolūciju, jo viņš atveda sev līdzi ļoti daudz zināšanu.”

Avots: Ķīmiķis, kas Latvijas zinātnei atvēra durvis uz pasauli. Pētera Trapenciera stāsts, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 16.02.2024.

Medijos
 

Informācija

2024. gada 16. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja trīspadsmit vārdbalvas, to vidū – sešas jaunajiem zinātniekiem, kā arī četras jauno zinātnieku balvas. Vairāk šeit.
Balvas tradicionāli tiek pasniegtas LZA Pavasara pilnsapulcē, kas šogad notiks 4. aprīlī.

 

Lasīts 310 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")