Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Anna Stafecka

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Anna Stafecka

Varavīksni dažādos Latvijas reģionos sauc arī par varvīksni, dardedzi, dieva loku, dieva dugu, laumas jostu. Arī lietuviešiem ir "laumes josta", un līdzīgu apzīmējumu lieto arī Balkānos. Šādu datu ievietošanu ģeogrāfiskā kartē, apzinot dialektu un izlokšņu līdzības, sauc par ģeolingvistiku. Tieši ar šādiem pētījumiem dzīves garumā nodarbojas valodniece Anna Stafecka.

Latvijas Zinātņu akadēmija Annai Stafeckai piešķīrusi Jāņa Endzelīna vārda balvu latviešu valodniecībā par ieguldījumu ģeolingvistikā.

Bet Liepājas Universitātes vadošā pētniece Dace Markus pastāstīja: "Viņa ir pazīstama gan Eiropas ģeolingvistu un dialektu lauka sabiedrībā, gan atlanta veidošanā Latvijā, daudz publikāciju. Man ir prieks ar Annu šad un tad sarunāties malēniski un latgaliski. Anna ir spierglis, ontlīks un čakla bez gola, – tas bija malēniski."

Avots: Valodnieces Stafeckas darbs – pētīt izlokšņu un dialektu līdzības ar citām valodām Eiropā, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 28.02.2024.

 

Medijos
 

Informācija

2024. gada 16. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja trīspadsmit vārdbalvas, to vidū – sešas jaunajiem zinātniekiem, kā arī četras jauno zinātnieku balvas. Vairāk šeit.
Balvas tradicionāli tiek pasniegtas LZA Pavasara pilnsapulcē, kas šogad notiks 4. aprīlī.
Lasīts 439 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")