Jaunumi

LZA jauno zinātnieku balvu laureāti 2024: Agnese Spustaka

LZA jauno zinātnieku balvu laureāti 2024: Agnese Spustaka

“Jau bērnībā man ļoti patika risināt dažādas mistērijas un mīklas. Man ļoti patika skatīties dažādus detektīvus. Šeit, zinātnē, ir diezgan līdzīgi, jo šobrīd es varu ieraudzīt kādus rezultātu, kādu spektru, un man ir jānonāk līdz tam, kāpēc es redzu to, ko es redzu. Sanāk risināt tādu mistēriju. Ar vēlmi risināt loģikas mīklas es esmu nonākusi līdz tam, ka jau doktorantūrā studēju fiziku," Agnese Spustaka skaidroja.

Latvijas Zinātņu akadēmija Agnesei Spustakai piešķīrusi jauno zinātnieku balvu par viņas maģistra darbu “Mehanoluminiscences izmantošana mehānisko spriegumu kartēšanā”.

“Savā maģistra darbā es pētīju to, kā materiālā sadalās mehāniskie spriegumi. Kāpēc tas ir svarīgi? Tāpēc, ka, ja mehāniskie spriegumi nav viendabīgi vai vienmērīgi sadalīti, tas nozīmē to, ka mūsu konstrukcija varētu ātrāk sabojāties vai nolietoties, vai saplīst. Es izstrādāju metodi, ar kuru bezkontakta ceļā mēs varētu noteikt, kur ir vājie punkti dažādās struktūrās.”

Avots: Mistēriju un mīklu risināšana ievilka zinātnē – pētnieces Agneses Spustakas ceļš līdz fizikai, lsm.lv, LTV1 Rīta panorāma, 6.03.2024.

 
Medijos
Latvijā pēta koku spēju pielāgoties klimata pārmaiņām, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 29.02.2024.

Informācija

2024. gada 16. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja trīspadsmit vārdbalvas, to vidū – sešas jaunajiem zinātniekiem, kā arī četras jauno zinātnieku balvas. Vairāk šeit.
Balvas tradicionāli tiek pasniegtas LZA Pavasara pilnsapulcē, kas šogad notiks 4. aprīlī.

 

Lasīts 283 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")