Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Elīna Līdumniece

LZA vārdbalvu laureāti 2024: Elīna Līdumniece

“Lai gan Latvija atrodas tālu no tropiskām valstīm, tieši pie mums norit veiksmīgi pētījumi, kas nākotnē varētu sekmēt odu pārnēsātās slimības malārijas ārstēšanu. Elīna Līdumniece ir viena no zinātniecēm Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), kas veic sekmīgus pētījumus jaunu zāļu izstrādē.

Elīna saņēmusi Latvijas Zinātņu akadēmijas Solomona Hillera vārdā nosaukto balvu jaunajiem doktoriem biomedicīnā un jaunu zāļu izstrādē par darbu “Malārijas enzīmu inhibitoru izveide”:

“Šis ir projekts, ko es pārņēmu no sava kolēģa, kurš iepriekš strādāja šajā tēmā. Bija jau nelielas iestrādes, bija atrasts enzīms, kas ir ļoti aktuāls malārijas dzīves ciklā. Laika gaitā konstatējām, ka, ierobežojot jeb inhibējot šo enzīmu, mēs varam apstādināt malārijas kā slimības izplatīšanos.”

Savos pētījumos Elīna izstrādājusi potenciālākos inhibitorus jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, savienojumus, kas deaktivē enzīmu. Šos savienojumus, iespējams, nākotnē varētu izmantot malārijas zāļu ražošanai.”

Avots: Latvijā pēta savienojumus, kas var palīdzēt cīņā ar malāriju, LTV1 Rīta Panorāma, 7.03.2024.

Medijos
Latvijā pēta koku spēju pielāgoties klimata pārmaiņām, lsm.lv, LTV1 Rīta Panorāma, 29.02.2024.

Informācija

2024. gada 16. janvārī Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts apstiprināja trīspadsmit vārdbalvas, to vidū – sešas jaunajiem zinātniekiem, kā arī četras jauno zinātnieku balvas. Vairāk šeit.
Balvas tradicionāli tiek pasniegtas LZA Pavasara pilnsapulcē, kas šogad notiks 4. aprīlī.
Lasīts 386 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")