Jaunumi

Latvijas profesūra un jaunie izaicinājumi augstākajā izglītībā un zinātnē

Latvijas profesūra un jaunie izaicinājumi  augstākajā izglītībā un zinātnē

Foto - Jānis Brencis. 

Latvijas augstskolu profesoru asociācija (LAPA) 2024. gada 18. aprīlī pulcējās ikgadējā pilnsapulcē.

LAPA viceprezidents profesors Uldis Grāvītis, vadot pasākumu, deva vārdu LU jaunajam rektoram profesoram Gundaram Bērziņam, LZA prezidentam akadēmiķim Ivaram Kalviņam un Izglītības un zinātnes ministrijas (ZM) valsts sekretāra vietniekam augstākās izglītības, zinātnes, kosmosa un inovāciju jautājumos Jānim Paideram apsveikumiem. Runātāji izcēla profesūras valstisko nozīmību un norādīja uz uzdevumiem.

LAPA prezidente akadēmiķe Baiba Rivža nolasīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas Agitas Zariņas-Stūres apsveikumu, novēlot profesoriem veiksmīgu kopā sanākšanas dienu. B. Rivža iepazīstināja ar LAPA redzējumu par Latvijas profesūras jaunajiem izaicinājumiem, salīdzināja situāciju Baltijas valstīs un norādīja uz topošā akadēmiskās karjeras un doktorantūras modeļa problēmām un to risinājumu. Tika sumināta RSU profesore Juta Kroiča, kura saņēma LAPA balvu par ieguldīto ļoti atbildīgo darbu Covid–19 pandēmijas laikā, veicot pētījumus, apmainoties ar pieredzi Eiropas un ASV darba grupu darbā, sniedzot vairāk nekā 50 intervijas LTV un Latvijas Radio, kā arī uzstājoties ar daudzām skaidrojošām lekcijām.

Augstākās izglītības padomes ( AIP ) priekšsēdētājs profesors Andris Teikmanis stāstīja par profesoru misiju un ar to saistīto akadēmisko brīvību, pieminot arī nepieciešamos likumu grozījumus. J. Paiders runāja par aktualitātēm augstākajā izglītībā IZM skatījumā un sniedza jaunāko informāciju par nepieciešamo stratēģisko dokumentu izstrādes gaitu.

Pilnsapulces otrajā daļā diskusiju, kurā piedalījās profesore Tatjana Volkova (pārstāv AIP un ir stratēģiskās vadības un inovāciju profesore, vadošā pētniece Banku augstskolā), profesors Guntars Kitenbergs (LU prorektors zinātniskajā darbā), docente Tatjana Pladere (Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes locekle), Arkādijs Zvaigzne (IZM Struktūrfondu departamenta vecākais eksperts, Harvardas universitātes doktorants) un J. Paiders, vadīja profesore Rūta Muktupāvela. Daudz bija domu gan par tenūras profesoriem, gan par problēmām, kas kavē profesūras ataudzi, kā arī par apstākļiem, kas kavē jaunu zinātņu doktoru izaugsmi.

Kopumā šis bija ne tikai kārtējais LAPA paveikto labo darbu apliecinājums, bet arī iespēja uzzināt jaunākos faktus un nākotnes izaicinājumus profesūrai, kā arī satikt dažādu augstskolu kolēģus.

Sagatavoja akadēmiķe Dace Markus

Fotogaleriju sk. šeit

Lasīts 324 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")