2024. gada 12. decembrī plkst. 17.00–19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas korē notiks Piektie Jāņa Stradiņa akadēmiskie lasījumi. Lasījumi tradicionāli veltīti akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933–2019) atcerei un šogad notiks latviešu grāmatniecības zīmē ar diskusiju par tēmu “Lielā grāmatu pasaule un mēs”.
Programmā priekšlasījumi un diskusija par grāmatniecību Latvijā dažādos laikmetos, atskatoties uz vēsturiskajām tradīcijām un domājot par grāmatu lomu nākotnē.
Dalība bez maksas, bet lūdzam reģistrēties šeit: https://reg2.lnb.lv/. Vietu skaits ierobežots.
Pasākumā ar priekšlasījumiem uzstāsies
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ilggadējais direktors, filologs, bibliogrāfs Andris Vilks, Latvijas Universitātes (LU) tenūrprofesors, Humanitāro zinātņu fakultātes asociētais profesors Raivis Bičevskis, LNB Pētniecības vadītājs, literatūrzinātnieks, grāmatniecības vēsturnieks Pauls Daija, LU Humanitāro zinātņu fakultātes profesore, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece Māra Grudule, mākslas zinātnieks un žurnālists Pēteris Bankovskis. Diskusiju vadīs LNB Pētniecības un interpretācijas centra vadītāja Maija Treile.
Pasākumu organizē Stendera biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Zinātņu akadēmija.
Par Jāņa Stradiņa akadēmiskajiem lasījumiem
Jau piecus gadus decembrī tiek rīkoti akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933-2019) piemiņai veltīti akadēmiskie lasījumi par dažādiem sabiedrībai un zinātnei nozīmīgiem jautājumiem, atgādinot, cik daudzpusīgas bija cienījamā zinātnieka intereses.
Pirmā konference tika veltīta Sēlijas vēstures tematikai “Kas ir un kas nav Sēlija? Sēlijas robežas laikā, telpā un sabiedrības apziņā” (lektori: E. Levits, I. Kalviņš, J. Šiliņš, R. Muktupāvela, G. Zemītis, A. Sarkans, V. Tēraudkalns, P. Daija, Ē. Jēkabsons).
Otrie lasījumi “Jānis Stradiņš Latvijas Zinātņu akadēmijā, zinātnē un dzīvē” piedāvāja atcerēties Jāņa Stradiņa nozīmi Latvijas Zinātņu akadēmijas vēsturē, izglītības, vēstures izpētes un sabiedrībai būtisku projektu veicināšanā (lektori: A. Vilks, I. Kalviņš, T. Millers, O. Spārītis, A. Pētersons, G. Zemītis, V. Kocere, S. Kalniete, P. Stradiņš).
Trešie akadēmiskie lasījumi “Kas ir ķīmija vēsturē, filozofijā un zinātnē?” ieskatījās ķīmijas pasaulē un aicināja pārdomāt, no kurienes tā nāk un kurp dodas kopā ar cilvēci (lektori: M. Auziņš, A. Tomsons, A. Svece, E. Lavrinovičs, P. Trapencieris, V. Glēzers, O. Pugovičs, K. Jaudzems, A. Jirgensons, N. Narvaišs, M. Vilcāns).
Ceturtie lasījumi “No apgaismības uz valsti” tika veidoti kā priekšlasījumu triptihs un diskusija par apgaismības kā domāšanas sistēmas un vēsturiskā fenomena lomu latviešu nācijas un Latvijas valstiskuma tapšanā, pastāvēšanā un nākotnes perspektīvā (lektori: I. Lancmanis, M. Zālīte, J. Rubenis).
Papildu informācija:
Dr. med. Pēteris Stradiņš
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Anna Muhka
Korporatīvās komunikācijas vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Tālr.: +371 29474534