Jaunumi

RTU profesore Gita Rēvalde akadēmiskajā lasījumā stāstīs par kvantu standartiem un precīzu spektroskopisku mērījumu nozīmi

RTU profesore Gita Rēvalde akadēmiskajā lasījumā stāstīs par kvantu standartiem un precīzu spektroskopisku mērījumu nozīmi

"Kā mērīt laiku?" – tik intriģējošu nosaukumu savam akadēmiskajam lasījumam, kas notiks 11. martā plkst. 16.30, izvēlējusies Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) akadēmiķe un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Fizikas un materiālzinātnes institūta profesore Gita Rēvalde. 

Akadēmiskais lasījums notiks Āzenes ielā 12 k-1, 115. auditorijā. Tā norisei varēs sekot līdzi arī tiešraidē MS Teams platformā. Lasījums būs latviešu valodā.

Tas būs stāsts par precīzu kvantu standartu attīstību, mūsdienu lietojumiem un pētījumiem šajā virzienā. Akadēmiķe populārzinātniskā valodā skaidros atomu pulksteņu pamatprincipus un atklās, kāda ir precīzu spektroskopisku mērījumu loma atomu uzbūves un pasaules izzināšanā.

Gita Rēvalde darbojas augstas izšķirtspējas spektroskopijas, lāzerfizikas, atomu un kvantu fizikas, jonu sprostošanas un zem-temperatūras plazmas pielietojumu jomās. Viņai ir ne tikai liela darba pieredze administratīvajā darbā, kas iegūta Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) un Latvijas augstskolās, bet arī daudzveidīga zinātniskā un akadēmiskā darba pieredze, strādājot ārvalstīs. Par savu darbu G. Rēvalde ir saņēmusi vairākas pateicības, piemēram, 2015. gadā Ministru Kabineta goda rakstu par nozīmīgu ieguldījumu augstākās izglītības un zinātnes attīstībā, LZA atzinības rakstu par izcilu nozīmīgu ieguldījumu Latvijas augstākās izglītības sistēmas pilnveidē un IZM pateicības rakstu par darbu valsts pētījumu programmā "Covid-19 seku mazināšanai" 2021. gadā un 2022. gadā. Viņa ir arī līdzautore apjomīgai grāmatai par pēdējo gadsimtu atklājumiem fizikā "Fizikas un tehniskas vēstures lappuses. Atskats 20. gadsimtā". G. Rēvalde ir eksperte Latvijas Zinātnes padomē, Serbijas Zinātnes padomē, aktīvi darbojas augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas aģentūrās, piemēram, "Independent Agency for Accreditation and Rating".

Lai akadēmiķi varētu nodot savu zināšanu kapitālu un pieredzi jaunākajiem kolēģiem un studentiem, kā arī sekmētu zinātnes attīstību, starpdisciplinaritāti un paaugstinātu studiju kvalitāti un veicinātu savstarpējo domu apmaiņu un diskusijas par aktualitātēm dažādās zinātņu nozarēs, pagājušajā studiju gadā RTU iedibināja jaunu tradīciju – regulāri, reizi mēnesī, organizēt RTU akadēmiķu publiskos priekšlasījumus par dažādiem tematiem.

Turpmāko "RTU akadēmiķu lasījumu" programma:

  • 8. aprīlī RTU Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Fizikas un materiālzinātnes institūta vadošais pētnieks akadēmiķis Andris Ozols stāstīs par hologrāfisko režģu spektroskopiju;
  • 6. maijā RTU Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta profesora akadēmiķa Jāņa Grabja priekšlasījums "Informācijas tehnoloģija: vertikāles un horizontāles".

Piedalīties akadēmiķu lasījumos aicināti studenti, pētnieki un mācībspēki un citi interesenti. Dalība akadēmiķu lasījos ir bez maksas un iepriekšējas reģistrēšanās.

RTU Akadēmiķu padome ir konsultatīva institūcija, kurā var piedalīties visi patreiz un agrāk RTU strādājošie Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķi un korespondētājlocekļi. Tā izveidota, lai dotu iespēju akadēmiķiem izteikt viedokli un dalīties pieredzē. Akadēmiķu padomes priekšsēdētājs ir LZA akadēmiķis Leonīds Ribickis, bet padomes valdē darbojas akadēmiķis Jānis Grundspeņķis, Jānis Krastiņš, Jurijs Dehtjars un Māris Knite.

Avots: RTU, 05.03.2025.

Lasīts 187 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")