Jaunumi

LZA Lielās medaļas laureāti 2025: Donāts Erts un Juris Purāns

LZA Lielās medaļas laureāti 2025: Donāts Erts un Juris Purāns

Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Senāts šogad ir atbalstījis un lēmis 2025. gadā LZA Lielās medaļas piešķirt Dr. habil. phys. Jurim Purānam par augstvērtīgiem pētījumiem sinhrotrona starojuma spektroskopijas jomā un inovatīvu magnetronu tehnoloģiju izveidi plāno kārtiņu pārklājumu iegūšanai un Dr. chem. Donātam Ertam par augstvērtīgiem nanomateriālu un nanotehnoloģiju pētījumiem, inovatīvu metožu izstrādi un būtisku ieguldījumu jauno speciālistu sagatavošanā.

Juris Purāns

Juris Purāns ir viens no pazīstamākajiem Latvijas zinātniekiem – fizikas zinātņu habilitētais doktors, Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks un Plāno kārtiņu laboratorijas vadītājs.

No 1982. gada viņš aktīvi strādājis pie jauna virziena attīstības Latvijā – sinhrotrona starojuma pielietojumiem dabaszinātnēs. 1996. gadā viņš nodibināja Rentgenstaru absorbcijas spektroskopijas (EXAFS) laboratoriju. Viņa vadībā institūtā tika veikti plaši sinhrotrona starojuma pētījumi, piesaistot vairākus Apvārsnis Eiropa projektus, kā arī aktīvi publicējot iegūtos rezultātus vadošajos pasaules zinātniskajos izdevumos. Viņa laboratorijā un institūtā izveidota starptautiski atzīta sinhrotrona starojuma pētniecības skola.

2017. gadā Juris Purāns nodibināja jaunu Plāno kārtiņu laboratoriju, kurā sekmīgi attīsta plāno kārtiņu tehnoloģijas un veicina sadarbību ar Latvijas industrijas uzņēmumiem, tostarp AS “Sidrabe”, SIA “GrowGlass”. Viņa vadībā laboratorija ir piesaistījusi finansējumu vairākiem nozīmīgiem Latvijas un starptautiskiem pētniecības projektiem, kā arī ERA-Chair projektam “Smart Windows for Zero Energy Buildings” (SWEB), kas īstenots programmas Apvārsnis Eiropa ietvaros ar kopējo budžetu 2,4 miljoni eiro. SWEB komanda izstrādā progresīvus funkcionālos viedo logu materiālus, tostarp fotohromos, fotoelektrohromos un elektrohromos pārklājumus. Par šiem pētījumiem J. Purāna vadītā pētnieku grupa 2023. gadā saņēma LZA apbalvojumu par nozīmīgāko zinātnes sasniegumu.

Juris Purāns sniedzis lielu ieguldījumu jauno speciālistu sagatavošanā, nodrošinot institūta zinātnisko darbinieku pēctecību un jauno talantu piesaisti. Viņš ir vadījis lekcijas gan Latvijas Universitātē, gan arī ārvalstu augstskolās, darbojoties kā viesprofesors Francijas, Itālijas un Šveices universitātēs. 

Viņa ieguldījums zinātnē ir novērtēts ar vairākiem augstiem apbalvojumiem gan Latvijā, gan starptautiskajā akadēmiskajā vidē. 2008. gadā viņš saņēma LZA Edgara Siliņa balvu, 2019. gadā Rīgas domes balvu. 2013., 2015., 2019., 2020., 2021., 2022. un 2024. gadā viņam piešķirtas LZA balvas par nozīmīgākajiem sasniegumiem zinātnē. 

Juris Purāns ir vairāk nekā 200 zinātnisko publikāciju autors starptautiskos žurnālos (h-indekss = 38), viņa darbi ir citēti vairāk nekā 4163 reizes. Viņš ir arī 12 reģistrētu izgudrojumu līdzautors, kas apliecina viņa pētījumu rezultātu potenciālu praktiskai izmantošanai tautsaimniecībā.

Ārējā saite: https://www.researchgate.net/profile/Juris-Purans

 

Donāts Erts

LZA īstenais loceklis prof. Dr. chem. Donāts Erts ir viens no nanotehnoloģiju pamatlicējiem Latvijā. Viņš šo virzienu ir attīstījis, sadarbojoties ar dažādām Eiropas zinātniskajām institūcijām, piedaloties un koordinējot daudzus starptautiskos un nacionālos projektus.

Galvenie pētījumu virzieni ir saistīti ar nanostrukturētu materiālu (nanovadi, nanocaurulītes, DNS molekulas, grafēns, plānās kārtiņas, topoloģiskie izolatori) sintēzi, īpašību, perspektīvo pielietojumu akumulatoros, sensoros, termoelektriskās, nanoelektromehānikās, nanolektoniskas ierīcēs izpēti un ar iekārtu nanomijiedarbību pētījumiem izveidi. Viņa zinātniskie pētījumi un inovācijas ir būtiski veicinājuši nanotehnoloģiju attīstību Latvijā, ļaujot izveidot starptautiskās sadarbības tīklu un gūt atzinību zinātnieku aprindās.

D. Erts 2011. gadā ievēlēts par LZA korespondētājlocekli, 2016. gadā par LZA īsteno locekli, 2020. gadā par LZA Senāta locekli, 2024. gadā par LZA viceprezidentu. Viņš ir LU Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes profesors, LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmiskās fizikas institūta, kuru vadījis vairāk nekā 20 gadus, vadošais pētnieks.

1985. gadā D. Erts ieguva ķīmijas zinātņu kandidāta grādu (no 1992. gada Dr. chem.). No 1992. līdz 2012. gadam viņš ir veicis zinātnisko darbību arī Čalmers tehnoloģiju universitātē (Zviedrija), Korkas un Dublinas universitāšu koledžās (Īrija), Bristoles (Lielbritānija) un Tartu (Igaunija) universitātēs.

SCOPUS datubāzē reģistrētas vairāk nekā 180 publikācijas (h-indekss = 33), viņam pieder 1 Eiropas un 11 Latvijas patenti un 10 autorapliecības. Viņš ir profesors, kura vadībā ir izstrādāti 10 un tiek izstrādāti vēl 5 promocijas darbi, kā arī 10 maģistra un 22 bakalaura darbi. Šobrīd ir LU doktorantūras padomes ķīmijā priekšsēdētāja vietnieks un aktīvi darbojas vairākās LU un RTU promocijas un profesoru padomēs. Akadēmiķis D. Erts kā valdības pārstāvis ir piedalījies ES un Apvārsnis 2020 programmu komitejās, kā arī ir bijis LZP loceklis. Šobrīd ir LU Senāta un LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes domes loceklis.

D. Erts ir žurnāla “Materials Science-Medziagotyra” redkolēģijas loceklis, daudzu starptautisko konferenču organizators un līdzpriekšsēdētājs, tai skaitā Latvijas prezidentūras Eiropas Padomē laikā organizētā foruma “Euronanoforum 2015” priekšsēdētājs.

Saņēmis LR Ministru kabineta un LZA labāko zinātnisko sasniegumu atzinības un IZM pateicības rakstus, LU balvas par izciliem zinātniskajiem sasniegumiem un ieguldījumiem pētniecībā.

Ārējā saite: https://www.researchgate.net/profile/Donats-Erts

 

Par LZA Lielo medaļu

LZA Lielā medaļa ir augstākais apbalvojums, ko akadēmija katru gadu piešķir Latvijas un/vai ārvalstu zinātniekiem par izciliem radošiem sasniegumiem. Kandidātus apbalvošanai ar LZA Lielo medaļu iesaka LZA īstenie, goda un ārzemju locekļi, LZA nodaļas. Lēmumu par apbalvošanu pieņem LZA Senāts. LZA Lielo medaļu tradicionāli pasniedz rudens pilnsapulces laikā. Apbalvojumu pirmo reizi piešķīra 1993. gadā, līdz šim to saņēmušas 64 izcilas personības

Lasīts 256 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")