Jaunumi

Raivis Žalubovskis: Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinība var palīdzēt iegūt nepieciešamos līdzekļus pētījuma turpināšanai

Raivis Žalubovskis: Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinība var palīdzēt iegūt nepieciešamos līdzekļus pētījuma turpināšanai

Latvijas zinātnieki strādā pie kāda jauna un ļoti svarīga pētījuma – jauna virziena pretvēža preparātu izveidē jeb īpašu molekulu konstruēšanas, kas paver jaunu ceļu cīņā ar nāvējošo slimību, kuru Latvijas Zinātņu akadēmijas eksperti nosaukuši par vienu no nozīmīgākajiem aizvadītajā gadā, vēsta TV3 18. janvāra ziņu raidījums “900 sekundes”.

Pētnieks, ķīmiķis Raivis Žalubovskis norāda uz viņa un kolēģu veiktā pētījuma galveno virzienu. Ļoti svarīgi, ka pētnieku atklātās molekulas, iedarbojoties uz vēža šūnām, nebojā veselās šūnas. “Ta,s ko mums izdevies ieraudzīt, atrast tās molekulas, ieraudzīt to mazo starpību un apturēt sistēmu vēža šūnās, neaiztiekot pārējās sistēmas, kas elpošanu nodrošina,” stāsta Žalubovskis. Ķīmijas eksperti sadarbojas ar biologiem, un pētījumos jau ir atklāti savienojumi, kas nomāc krūts un plaušu vēža ogļskābes anhidrāžu darbību.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta ķīmiķis Raivis Žalubovskis” “Vēža šūnām patīk augt, un viņas var izaudzēt uz plates un, vienkārši sakot, sajaukt ar mūsu vielu un paskatīties, kā viņas tur jūtas. Labi vai slikti, tās mirst vai gluži otrādi – labāk attīstās. Apmēram tā tas notiek.”

Minētais pētījums turpinās jau desmit gadus, un pie tās strādā vairāki ievērojami zinātnieki, kurus no pētījuma atrauj nemitīgā finansējuma meklēšana. Tāpēc Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinība ir ļoti svarīga, kas, iespējams, ļaus vieglāk iegūt līdzekļus pētījuma turpināšanai.

“Žēl, ka tagad nedrīkst noņemt masku un pasmaidīt. Jā, tas ir milzīgs gandarījums, ka mūsu pētījums ir atzīts, ļoti ceram, ka šī vēsts aizies arī līdz tiem, kuri piešķir finansējumu,” izsaka cerību Žalubovskis.

Līdz šim pētījumu finansējusi Latvijas valsts un Eiropas Savienības fondi. Parasti tikai vēlāk, kad ir pārliecinoši pierādījumi, ka izdosies izveidot jaunas pretvēža zāles, ir iespēja piesaistīt farmācijas kompānijas, jo pētījuma noslēguma daļa ir finansiāli visietilpīgākā.

Pētījuma par jauna virziena pretvēža preparātu izveidē veicēji sadarbojas ar Florences Universitātes zinātniekiem, kuri palīdz iegūt dažādu testu rezultātus. Ierasti jaunu pretvēža preparātu izveidei nepieciešami vismaz 15 gadi. Šajā gadījumā, iespējams, laiks būs nepieciešams ilgāks, jo finansējuma trūkuma dēļ pētnieki nevar veltīt visu savu laiku zinātniskajam darbam.

Latvijas Zinātņu akdēmija tradicionāli katra gada sākumā publisko aptuveni desmit aizvadītā gada pētījumus, kas ekspertu skatījumā pelnījuši atzinību.

 
Lasīts 1360 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")