Jaunumi

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ivara Kalviņa uzruna 2020. gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu apbalvošanas ceremonijas dalībniekiem

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ivara Kalviņa uzruna 2020. gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu apbalvošanas ceremonijas dalībniekiem

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ivara Kalviņa uzruna 2020. gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu apbalvošanas ceremonijas dalībniekiem

2021. gada 18. februāris

Šodien Latvijas zinātne svin svētkus, atzīmējot 2020. gada izcilniekus Latvijas fundamentālajā zinātnē un lietišķo pētījumu jomā!

Šis svinīgais pasākums ievada Latvijas Zinātņu akadēmijas 75. jubilejas gadam veltīto aktivitāšu sēriju, kuri dos ieskatu akadēmijas daudzpusīgajā darbībā.

Latvijas Zinātņu akadēmija ar saviem atbalstītājiem ir paveikusi lielu darbu, izvērtējot daudzo 2020. gada nozīmīgāko zinātnisko sasniegumu konkursa pretendentu iesniegtos pieteikumus, un atlasot pašus labākos no tiem. Ar lepnumu un gandarījumu varam atzīmēt, ka Latvijas zinātne var lepoties ar daudziem augstas raudzes pētījumiem un izciliem sasniegumiem, tai skaitā ar tautas saimniecībai noderīgiem risinājumiem, Latvijas kultūras un vēstures izpētes rezultātiem, izcilām monogrāfijām un zinātniskām publikācijām.

Mēs priecājamies par to, ka šī gada laureātu vidū ir ne viens vien Latvijas Zinātņu akadēmijas loceklis, kas ir spējis izveidot savas zinātnieku skolas un, kopā ar talantīgiem jaunajiem zinātniekiem, veikt izcilus pētījumus visdažādākajās zinātņu jomās.

Kaut arī Covid-19 pandēmija ir liegusi mums pulcēties klātienē, mēs esam raduši iespēju tikties digitālā pasākumā, lai īpaši godinātu tos 11 Latvijas zinātniekus un pētniekus, kam 2020. gads ir vainagojies ar visizcilākajiem rezultātiem.

Mūsu laureātu vidū ir fiziķi, matemātiķi, ķīmiķi, molekulārie biologi un mediķi, farmakologi, materiālzinātnieki, lauksaimniecības speciālisti, arhitektūras un mākslas zinātnieki, kā arī citu jomu pētnieki.

Astoņu laureātu kolektīvi ir veikuši izcilus pētījumus fundamentālo zinātņu jomās, bet trīs labākie sasniegumi pārstāv lietišķās zinātnes. Visvairāk atzinības laurus ir plūkuši Latvijas Universitātes zinātnieki, bet uzvarētāju vidū ir arī Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Biomedicīnas studiju un pētījumu centra, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, Dārzkopības institūta un Koksnes Ķīmijas institūta zinātnieku vadītie pētnieku kolektīvi. Un šogad divi no izcilākajiem pētījumiem ir veikti sadarbībā ar kolēģiem no Igaunijas un Vācijas, demonstrējot Latvijas zinātnieku spēju iekļauties Eiropas Savienības zinātnes telpā. Mēs varam būt lepni par savu valsti un tautu, kuras gara spēks un zināšanas ir patiešām apbrīnas vērti!

Izcilākie mūsu talanti ir kārtējo reizi pierādījuši, ka mēs spējam veikt pasaules līmeņa pētījumus un dot pienesumu daudzās jo daudzās zinātņu jomās. Tāpēc šodien ar LZA prezidenta Atzinības rakstiem atzīmēsim vēl 10 zinātnisko grupu sniegumu, kas tikai pavisam nedaudz atpalika no 2020. gada nozīmīgāko sasniegumu konkursa laureātiem.

Es vēlētos pateikt arī lielu paldies LZA ekspertiem, kas izvērtēja daudzos pieteiktos darbus, kā arī mūsu atbalstītājiem, kas palīdzēja mums šo zinātniekiem un zinātnei tik svarīgo konkursu, kā arī šo svinīgo pasākumu īstenot. Kā teicis mūsu tautas dižgars Jānis Rainis: “Gūt var dodot, gūt var ņemot, dodot gūtais – neatņemams”. Tas, ko ieguldām zinātnē, pētniecībā un inovācijā, ir pienesums izaugsmei par zināšanās balstītu un pārtikušu valsti, kurā uzplaukst arī brīvais gars, kultūra un māksla.

Apsveicu visu Latvijas zinātnieku saimi un it īpaši konkursa uzvarētājus un novēlu veiksmi zinātniskajā pētniecībā, tālākajā karjeras izaugsmē un laimi personīgajā dzīvē!

Runa (pdf.)

Lasīts 1124 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")