Jaunumi

HOLOKAUSTA IZPĒTE – VĒSTURE UN AKTUĀLAIS

HOLOKAUSTA IZPĒTE – VĒSTURE UN AKTUĀLAIS

Ceturtdien, 25. februārī, plkst. 15.00 Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas tiešsaistes sēdes tēma – holokausta izpēte Latvijā. Sēdē tiks atzīmēta arī vēsturnieka, profesora, LZA ārzemju locekļa Dr.phil. Andrieva Ezergaiļa 90. dzimšanas diena.

LZA goda doktors Leo Dribins dalīsies atmiņās par savu sadarbību ar profesoru A. Ezergaili un aktuāliem holokausta pētniecības jautājumiem, pieminot ap 70 000 Latvijas un 20 000 ārzemju ebreju iznīcināšanu nacistu okupētajā Latvijā Otrā pasaules kara laikā.

LZA korespondētājloceklis Dr.hist. Uldis Neiburgs iepazīstinās ar pagājušajā gadā apgādā “Latvijas Mediji” klajā nākušās grāmatas “Viktora Arāja tiesas prāva” tapšanas gaitu un atklās galvenās izpausmes vācu Drošības policijas un SD latviešu Drošības palīgpolicijas un tās vadītāja V. Arāja kolaboracionismā, noziegumos, to izmeklēšanā un sodīšanā Hamburgas zemes tiesā 1977.-1979. gadā. Virkne prāvas gaitā skarto norišu (latviešu un ebreju attiecības, vācu un latviešu loma ebreju iznīcināšanā, Arāja komandas dalībnieku ieskaitīšana leģionā un iekļaušanās pēckara trimdā, holokausts sabiedrības kolektīvajā atmiņā u.c.) aktualizēšana mūsdienās var veicināt turpmākas diskusijas vēstures pētniecībā un publiskajā telpā, tā sekmējot līdzsvarotāku izpratni Latvijas Otrā pasaules kara vēsturē.

Dr.sc.comm. Didzis Bērziņš analizēs darbā “Viktora Arāja tiesas prāva” atklāto tiesas procesa atainojumu un noskaidros, ko žurnālista Kārļa Štamera veiktais šīs prāvas pieraksts liecina par tā laika tiesu sistēmu, sociālpolitiskajām aktualitātēm, kā arī zināšanām un izpratni par ebreju iznīcināšanu Latvijā Otrā pasaules kara laikā. Uzmanība tiks veltīta arī holokausta diskursu tapšanai Rietumvācijā, latviešu emigrācijas kopienās un Latvijas PSR, kā arī šo lauku tematiskā un saturiskā mijiedarbība. Līdztekus tiks noskaidrota arī šī tiesas procesa ietekme uz tā laika holokausta atmiņas veidošanos un grāmatas “Viktora Arāja tiesas prāva” publicēšanas iespaids uz mūsdienu Latvijas holokausta diskursu veidošanās procesiem.

Informācija par sēdi, t.sk. pieejas dati Zoom platformai:
HSZN zinātniskā sekretāre p.i. Vera Hohlova
Tel. 67225889
E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Lasīts 1668 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")