Jaunumi

LZA prezidents Ivars Kalviņš par epidemioloģiski drošas tirdzniecības nosacījumiem un Covid-19 trešo vilni

LZA prezidents Ivars Kalviņš par epidemioloģiski drošas tirdzniecības nosacījumiem un Covid-19 trešo vilni

Sestdien, 27. februārī, studijā RigaTV24 uz raidījuma “Nacionālo interešu klubs” diskusiju uzaicinātie dalībnieki – Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ivars Kalviņš, VAS “Latvijas Pasts” valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un tirdzniecības centra “Rīga Plaza” pārstāve Iveta Priedīte – analizēja aktuālos jautājumus un problēmas epidemioloģiskās situācijas pārvaldīšanā, skatot, kā to ietekmē esošie ierobežojumi, vai ierobežojumi ir efektīvi un kādas varētu būt tuvāko nedēļu un mēneša prognozes, ja epidemioloģiskā situācija pasliktinās. Sarunu vadīja Aivis Ceriņš.

LZA prezidents Ivars Kalviņš, atbildot uz jautājumu, vai esošie ierobežojumi sasniedz mērķi, uzsvēra: “Ierobežojumi nav pārdomāti un pamatoti. Epidemiologi pareizi norāda, ka situācija valstī ir bīstama, infekcija samazinās ļoti lēni, tāpat inficēto skaits, slimīcas ir pārpildītas. Valdībai kaut kas ir jādara, lai veselības aizsardzības sistēma nesabruktu, un vienkāršākais risinājums ir aiztaisīt visu ciet.” “Būtu vispirms jāizanalizē situācija, kur notiek vislielākā inficēšanās, kur pastāv lielākās inficēšanās briesmas, tad jāskatās, ar kādiem pasākumiem vislabāk sasniegt, lai tās tiktu novērstas.” “No epidemioloģiskā viedokļa svarīgi ir tikai, cik ilgu laiku un cik daudz pircēju uzturas konkrētajā veikalā. To var regulēt ar pircēju plūsmām, tas nav jāregulē ar preču sortimentu.”

Atzīstot Japānas pieredzi, kur tirdzniecības vietās tiek pastāvīgi kontrolēta gaisa kvalitāte un netiek ieviesti kvadrātmetru ierobežojumi, par loģisku, jo pazemināts skābekļa saturs gaisā nozīmē sliktu ventilāciju un lielāku vīrusa daļiņu koncentrāciju. Otrs aspekts, kontrolēt, cik ilgi pircējs uzturas veikalā un vai lieto maskas. Tomēr galvenais, akcentēja akadēmiķis I. Kalviņš, ir inficēto izolācija, kā rezultātā epidemioloģiskā situācijā Taivānā ir viena no labākajām pasaulē, jo tur tika īstenota obligāta karantīna slimajiem un nepārtraukts monitorings. “Zinātnieki, tostarp arī es, jau pagājušā gada agrā pavasarī uzstājām uz to, ka ir jāizolē slimie no veselajiem, nevis veselie no slimajiem,” uzsvēra I. Kalviņš.

LZA prezidents Ivars Kalviņš, komentējot iespējamo trešo Covid-19 vilni, ko varam piedzīvot sakarā ar mutējošā vīrusa lipīgākās versijas izplatīšanos, bija tiešs: “[..] mēs džinu izlaidām ārā no pudeles apzināti. Tad, kad mēs uzzinājām, ka Lielbritānijā izplatās koronavīrusa jaunā versija, mēs ievedām 600 cilvēkus no turienes, pat nepaintersējoties, kur viņi aizbrauc, ko viņi darīs un kā ar viņiem tālāk rīkoties. Līdz ar to šis vīruss tika ievazāts, un par to ilgu laiku neviens nelikās ne zinis.” Akadēmiķa Kalviņa ieskatā, nevajadzētu neko darīt, lai nepalielinātu cilvēku savstarpējo kontaktu skaitu un ilgumu, bet, sakarā ar to, ka tas ilgtermiņā nav izdarāms, tad pamatprincipam vajadzētu būt maksimāli paātrinātai vakcinācijai. Tomēr ierēdņu un politiķu nolaidības dēļ arī tas nav izdarāms, jo vakcīnas ir iepirktas nepietiekošā daudzumā, vai pat ir notikusi atteikšanās no tām.

Pilnu raidījuma ierakstu un atsevišķas epizodes skatieties xtv.lv vietnē:

Komentāru sniedz Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents.
Epidemioloģiski droša tirdzniecība - ar kādiem noteikumiem? Komentē Ivars Kalviņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents.
Lasīts 1513 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")