Jaunumi

LAPA pilnsapulcē analizē mūsdienu augstākās izglītības aspektus

LAPA pilnsapulcē analizē mūsdienu augstākās izglītības aspektus
Piektdien, 9. aprīlī, Latvijas Augstskolu profesoru asociācijas (LAPA) kopsapulcē ievadvārdus teica un ar prezentāciju "Jauns akadēmiskās karjeras modelis Latvijai" sapulces dalībniekus iepazīstināja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska. Savukārt Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš klātesošajiem atgādināja, ka "mēs joprojām nevaram lepoties ar to, ka Latvijas augstākās izglītības institūcijas būtu labi finansētas, ka varam piedāvāt saviem studentiem nepieciešamās prakses vietas augsti tehnoloģiskos uzņēmumos, dodot iespēju apgūt darba prasmes augsto tehnoloģiju jomās, kā arī nodrošināt labas karjeras izaugsmes iespējas tepat Latvijā – kā universitātēs un zinātniskajos institūtos, tā inovatīvajos uzņēmumos.
 
Nepiedodami zemais augstākās izglītības finansējums, nepārdomātā vidējās izglītības reforma, iedzīvotāju emigrācija un zemā dzimstība ir novedusi pie tā, ka samazinās studēt gribētāju un, kas vēl svarīgāk, studēt varētāju skaits. Katastrofāli zems ir sagatavoto doktoru īpatsvars Latvijas sabiedrībā, un vismaz 15% jauno zinātnieku aizplūst uz ārzemēm.
 
STEM nozarēs studējošo skaits tālu atpaliek no tautas saimniecības pieprasījuma pēc speciālistiem, kas rada nopietnus apdraudējumus valsts ilgtspējai un inovācijas kapacitātei. Valstī joprojām nav ne publiskā sektora zinātniekiem, ne inovatīvo uzņēmumu speciālistiem atklāti pieejamas inovāciju ekosistēmas, kuras neatņemama sastāvdaļa ir konstruktoru biroji, mehāniskās darbnīcas, prototipēšanas un mērogošanas laboratorijas, produktu un tehnoloģiju sertifikāciju centri u.c. infrastruktūras objekti. Tāpēc Latvijas zinātne joprojām nevar pilnvērtīgi piedalīties tehnoloģiju izstrādē un pārnesē.
 
Ne jau velti Latvijas Zinātņu akadēmija nemitīgi atgādina Latvijas likumdevējiem un izpildvarai, ka nepieciešams veikt nopietnas investīcijas inovācijā, kas, savukārt, sākas ar investīcijām izglītībā un zinātnē. LZA, kā pārresoru elitāra zinātnieku institūcija, ir gatava uzņemties misiju koordinēt Latvijas zinātnisko institūciju kopdarbību, lai Latvijā izveidotu Silīcija ieleju – sava veida platformu, kas nodrošinātu efektīvu publiskās zinātnes sadarbību ar inovatīvajiem uzņēmējiem. Šāda pētniecības, tehnoloģiju pārneses un inovāciju platforma kā katapulta dotu Latvijas inovācijām paātrinājumu, lai tās spētu izrauties pasaules tirgos ar konkurētspējīgiem zinātņu ietilpīgiem produktiem un tehnoloģijām. Kopdarbojoties mēs to nenoliedzami varam panākt!"
 
LAPA pilnsapulces darba kārtība (pdf)
LZA prezidenta Ivara Kalviņa uzruna Latvijas Augstskolu profesoru asociācijas (LAPA) kopsapulcē, 2021. gada 9. aprīlis (pdf)
Jauns akadēmiskās karjeras modelis Latvijai, Izglītības un zinātnes ministrija (pdf)
Latvijas profesūra ar skatu nākotnē, LAPA priekšsēdētāja akadēmiķe Baiba Rivža (pdf)
Jaunā doktorantūras modeļa ieviešanas gaita, Izglītības un zinātnes ministrija (pdf)
Zinātnes universitāšu likums, asoc. prof. Artūrs Zeps, Latvijas Universitāšu asociācijas izpilddirektors (pdf)
Lasīts 1119 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")