Jaunumi

Eiropas Zinātņu akadēmiju apvienība: nepieciešama Eiropas līmeņa koordinācija, lai cīnītos pret dezinformāciju zinātnē un par zinātni

Eiropas Zinātņu akadēmiju apvienība: nepieciešama Eiropas līmeņa koordinācija, lai cīnītos pret dezinformāciju zinātnē un par zinātni
Eiropas Zinātņu un humanitāro zinātņu akadēmiju apvienība ALLEA 2021. gada 3. maijā Berlīnē publicēja Ziņojumu par politikas pasākumiem un aktivitātēm, lai novērstu dezinformāciju par zinātni un aicina Eiropas zinātņu akadēmijas uz aktīvu viedokļu apmaiņu šajā jomā.
 
Ziņojuma “Fakts vai viltojums? Zinātnes dezinformācijas risināšana” (Fact or Fake? Tackling Science Disinformation) autori uzsver, ka dezinformācijas stratēģijas “apreibina sabiedrību daudzās jomās, bet dezinformācija zinātnē ir īpaši bīstama demokrātiskai pārvaldībai un sabiedrībai kopumā”. Covid–19 pandēmijas laikā veidotā agresīvā dezinformācija grauj uzticēšanos zinātnei un rada apdraudējumu politiskiem un individuāliem lēmumiem, kas balstīti uz pierādījumiem un zinātnes atziņām. Pēdējos gados veikti vairāki pētījumi un izstrādātas stratēģijas, lai mazinātu dezinformāciju. ALLEA ziņojumā analizēta dezinformācija kā daudzdimensiju parādība, “tās saknes un sekas”, kā arī praktiski politikas, tehnoloģiju un komunikācijas risinājumi dezinformācijas izskaušanai.
 
Zinātniskie pētījumi Covid–19 jomā nav bijuši tikai vakcīnas meklējumi. Pandēmijas laikā atklājies vēl kāds svarīgs risks – dezinformācija. Ziņojuma autori piedāvā psiholoģiskās, tehnoloģiskās un politiskās stratēģijas, lai novērstu dezinformāciju zinātnē, t.sk. faktu pārbaudi, medijpratību, jauninājumus zinātnes komunikācijā, sabiedrības iesaistē u.c.
 
Ziņojuma autori aicina vairāk uzmanības veltīt sabiedrības informēšanai par zinātniskajiem pētījumiem, veidojot intensīvāku dialogu ar medijiem par zinātni; nodrošināt augstus pētniecības un ētikas standartus, paaugstinot zinātnes uzticamību; nodrošināt atbildīgu, godīgu, caurskatāmu un efektīvu zinātnes konsultāciju mehānismu.
 
Lai īstenotu šos priekšlikumus, ziņojuma autori iesaka veidot Eiropas informācijas centru/Zinātnes komunikācijas centru un izstrādāt Eiropas Kodeksu par zinātnes komunikāciju.
 
Ar ALLEA Ziņojuma tekstu var iepazīties https://allea.org/fact-or-fake-discussion-paper
 
Vairāk par šo Ziņojumu varēs uzzināt, 5. maijā piedaloties tiešsaistes simpozijā Across Boundaries in Sciences ALLEA ģenerālās asamblejas laikā. Reģistrācija dalībai simpozijā: https://alleageneralassembly.org/
 
Sagatavoja I. Trapenciere
Lasīts 1075 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")