Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2021: Edgars Butanovs, nanovadu pētnieks

LZA vārdbalvu laureāti 2021: Edgars Butanovs, nanovadu pētnieks

Žurnāla “IR” rubrikā ‘1 no 2 miljoniem’ rakstā “Edgars Butanovs, nanovadu pētnieks” Alise Zita Zeidaka stāsta par jauno zinātnieku Edgaru Butanovu, kuru zinātnieka darbā valdzina daudzveidība. Viņš atzīst: “Viens pats zinātnieks daudz nedod. Kopskats veidojas kā puzle – no maziem gabaliem liekam to kopā”.

“Iedomājieties pavedienu, kas būtu desmit tūkstošus reižu plānāks par matu vai putekli! Tieši ar tik sīkiem vadiņiem Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta Plāno kārtiņu laboratorijā darbojas Edgars Butanovs. Viņš izgatavo nanovadu fotodetektorus — nanovadus pārklāj ar dažus nanometrus biezu pārklājumu, mainot to īpašības — un par savu doktora disertāciju ieguvis Latvijas Zinātņu akadēmijas Ludviga un Māra Jansonu balvu fizikā.”

“Nanovadu diametrs ir mazāks par 100 nanometriem. Tos taisa no trīs veida materiāliem: metāliem, izolatoriem un pusvadītājiem. Edgars sintezē jeb ‘audzē’ pēdējos. Substrātu ievieto augstas temperatūras reaktorā, tajā ielaiž speciālus reaģentus, tvaiki kondensējas un ‘izaug’ nanovadi. “Vadi no pamatnes aug kā koki. Rodas tāds kā nanovadu mežs, un ar katru ‘koku’ var kaut ko izdarīt.” Šis mežs saskatāms tikai elektronmikroskopā. Izrādās – zinātnieki ar šiem vadiem strādā jau kopš 90. gadiem. Taču Edgara īpašais ieguldījums zinātnē - viņš pēta, kā pārklājums var izmainīt nanovada īpašības”.

Avots: Alise Zita Zeidaka. Edgars Butanovs, nanovadu pētnieks, IR, #19, 13.-19.05.2021., 54. lpp.

Lasīts 1498 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")