Jaunumi

Ko varam darīt, lai veidotu ciešas saites starp zinātniekiem Latvijā un ārpus tās?

Ko varam darīt, lai veidotu ciešas saites starp zinātniekiem Latvijā un ārpus tās?

 

elina pinto

Elīna Pinto, Eiropas Latviešu apvienības priekšsēde

Ko varam darīt, lai veidotu ciešas saites starp zinātniekiem Latvijā un ārpus tās?

Sākoties pandēmijai, arvien vairāk varēja izjust tehnoloģiju sniegtās priekšrocības, kas ļāva mums savā starpā uzturēt kontaktus. Eiropas Latviešu apvienība (ELA) ir viena no organizācijām, kas, izmantojot tiešsaistes sniegtās iespējas, 3. jūnijā kopā ar Latvijas Zinātnes padomi organizē kontaktbiržu fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu iesniedzējiem un Latvijas zinātniekiem diasporā. Kontaktbiržas mērķis ir radīt virtuālu satikšanās telpu, lai kopā veidotu jaunus tīklus un sadarbību, kas noderēs gan FLPP, gan citos konkursos.Šis pasākums ir ceļa rādītājs jau iepriekš iedibinātam procesam, kura mērķis ir vest kopā visā pasaulē dzīvojošos Latvijas zinātniekus.

Kāpēc tas ir būtiski Eiropas Latviešu apvienībai? Eiropas Latviešu apvienības paspārnē darbojas 27 latviešu biedrības Eiropā un tās kaimiņreģionā, apvienojot aptuveni 11% Eiropā ārpus Latvijas dzīvojošo vismaz 270 000 Latvijas piederīgo. Tradicionālie ELA darbības virzieni ir bijuši “identitāte” (latviskā izglītība un kultūra) un “iesaiste” (pilsoniskā līdzdalība, jaunatne), bet pēdējos 7 gados mērķtiecīgi attīstīts arī “ieguldījumu” virziens, kas ietver remigrācijas veicināšanu, sadarbību ekonomikā un zinātnē. Zinātnes sadarbība ar diasporu tiek nostiprināta arī kā viens no Diasporas likuma uzdevumiem.

Diasporā veidojas arī specializētas organizācijas ar zinātnes dimensiju, kā piemēram, ALSRUK jeb Latvijas studentu un pētnieku asociācija Lielbritānijā, Kembridžas universitātē un citās pasaules augstskolās studējošo un absolventu apvienības, un diasporas uzņēmēju, profesionāļu un zinātnieku kustība #esiLV-Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai ar savu #ziniLV pīlāru. Lai apkopotu šos briestošos spēkus un idejas, ELA ar Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstu 2020. gadā sāka veidot kopīgu ietvaru zinātnes diasporas sadarbībai Eiropā. ELA kopā ar kustību #esiLV īstenoja virkni diasporas zinātnieku tīklošanās aktivitāšu Vācijā, Austrijā un Šveicē, un sāka veidot #ziniLV raidierakstu jeb podkāstu ciklu ar ārvalstīs strādājošajiem Latvijas pētniekiem (Spotify: https://open.spotify.com/show/79JGcZ5vamR2GlFy6gda44?si=WtmOwMP9Rdicd2bUDC7d-w&utm_source=copy-link). Šo aktivitāšu mērķis bija sniegt praktisku pienesumu un testēt līdzdalības un komunikācijas metodes, darbības virzienus un rīkus diasporas informatīvajā un sadarbības tīklu telpā, lai liktu pamatus pakāpeniskai sadarbības platformas izveidei ar zinātnes diasporu.

 

***

Informācija

Ceturtdien, 3. jūnijā, plkst. 16.00–18.00 (EEST) potenciālie Latvijas Zinātnes padomes (LZP) fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu (FLPP) atklātā konkursa projektu iesniedzēji un Latvijas zinātnieki diasporā ir aicināti pievienoties vēl nebijušam pasākumam – FLPP kontaktbiržai, lai kopā veidotu jaunus tīklus un sadarbību, kas noderēs gan FLPP, gan citos konkursos.

Pieteikšanās pasākumam līdz 31. maijam plkst. 11.00 [šeit].

Reģistrējušies dalībnieki saņems detalizētu informāciju.

Kas ir aicināti piedalīties kontaktbiržā?

  1. Ja esat zinātnieks un strādājat kādā no Latvijas zinātniskajām institūcijām un vēlaties startēt LZP FLPP atvērtājā konkursā un meklējat domubiedrus;
  2. Ja esat Latvijas izcelsmes zinātnieks ārpus Latvijas ar maģistra vai doktora grādu vai to ekvivalentiem un meklējat domubiedrus savā pētniecības jomā Latvijā, vai arī vēlies iesaistīt Latvijas zinātniekus savā pētniecībā;
  3. Ja esat no uzņēmējdarbības sektora, sabiedriskās organizācijas, valsts pārvaldes un pašvaldības, un vēlaties uzzināt, kas aktuāls prioritārajās zinātņu nozarēs Latvijā, – varēsiet reģistrēties kā klausītājs.

Š.g. 5. maijā LZP izsludināja jauno FLPP konkursu ar pieteikšanās termiņu 6. septembrī. Lai veicinātu potenciālajiem projektu iesniedzējiem attālinātā darba apstākļos atrast domubiedrus un projektu partnerus ne tikai Latvijas zinātnieku vidū, bet arī ārpus Latvijas dzīvojošajiem, sadarbībā ar plašu sabiedrisko organizāciju loku, tiks rīkotas paralēlas tīklošanās sesijas balstoties 9 prioritārajos zinātnes virzienos:

1.Tehnoloģijas, materiāli un inženiersistēmas produktu un procesu pievienotās vērtības palielināšanai un kiberdrošībai.
2. Energoapgādes drošuma stiprināšana, enerģētikas sektora attīstība, energoefektivitāte, ilgtspējīgs transports.
3. Klimata pārmaiņas, dabas aizsardzība un vide.
4.Vietējo dabas resursu izpēte un ilgtspējīga izmantošana uz zināšanām balstītas bioekonomikas attīstībai.
5. Latvijas valstiskums, valoda un vērtības, kultūra un māksla.
6. Sabiedrības veselība.
7. Zināšanu kultūra un inovācijas ekonomiskajai ilgtspējai.
8. Demogrāfija, sports, atvērta un iekļaujoša sabiedrība, labklājība un sociālā drošumspēja.
9. Valsts un sabiedrības drošība un aizsardzība.

Kontaktbiržā zinātnieki tiks aicināti sagatavot vienu slaidu par sevi, kurā jānorāda savi kontakti, zināšanas un prasmes un jāraksturo, kāda sadarbība tiek meklēta.

Vairāk par FLPP konkursu, kura iesniegšanas termiņš ir 6. septembris [šeit]. Vairāk par FLPP programmu [šeit].

Pasākumu organizē: Latvijas Zinātnes padome kopā ar Eiropas Latviešu apvienību (ELA), kopienu “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (ESI.LV), Latvijas studentu un pētnieku asociāciju Lielbritānijā (ALSRUK), Latvijas Jauno zinātnieku apvienību (LJZA), Kembridžas universitātes latviešu biedrību.

Informatīvi atbalsta: Izglītības un zinātnes ministrija, Research Latvia, Euraxess Latvia, Latvijas Zinātņu akadēmija, PostDoc Latvia, Ar pasaules pieredzi Latvijā, Labs of Latvia.

Laura Bužinska
Latvijas Zinātnes padomes
vecākā konsultante
sabiedrisko attiecību jomā
Tālr. + 371 28621469
E pasts. Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
 

 

 

 

Lasīts 1485 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")