Jaunumi

Radīts ārstēšanas rezultātu uzlabošanai patentēts izgudrojums

Radīts ārstēšanas rezultātu uzlabošanai patentēts izgudrojums

Izcilu ārstu no ļoti laba atšķir rūpīga, vispusīga, regulāra un apkopojoša sava klīniskā darba rezultātu analīze. Tāpat kā viss ģeniālais ir vienkāršs šķietami nav sarežģīti arī pētījumi klīniskajā medicīnā. Šie pētījumi ir darbietilpīgi un prasa dubultu, talantīgu un skrupulozu darbu – izārstēt pacientus un, apkopojot ārstēšanas rezultātus, tos vispusīgi izanalizēt, procesā iesaistot multidisciplināru pētnieku komandu. Tieši šāds darbs ir rezultējies ar nule Proceedings of the Latvian Academy of Sciences* publicēto oriģinālrakstu – Uldis Krustiņš, Vadims Nefjodovs, Diāna Bringina, Aija Jaudzema, Andris Jumtiņš “Fluoroskopiski un artroskopiski asistētu spieķkaula distālo galu artikulāro lūzumu ārstēšanas metožu salīdzinājums”.

Kopā ar Uldi Krustiņu, Rīgas Stradiņa universitātes postdoktorantu, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centra traumatologu, ortopēdu un plaukstas ķirurgu, šim pētījumam piesaistījām patiesi multidisciplināru komandu. Vadims Ņefjodovs – ķirurģijas specialitātes rezidents, palīdzēja tehnisko darbu veikšanā un veica rezultātu statistisko analīzi, Diāna Bringina – ergoterapeite, ne tikai ļoti precīzi, noteiktos laika intervālos, izvērtēja funkcionālos ārstēšanas rezultātus, bet arī, rehabilitējot pacientus, aktīvi piedalījās šo rezultātu sasniegšanā, savukārt Aija Jaudzema – sertificēts radiologs, izvērtēja agrīnos un attālos radioloģiskos rezultātus.

Pētījumā detalizēti no multipliem aspektiem salīdzinoši tika analizētas divas ārstēšanas metodes, kuru izvēle bija nejaušināta, taču agrīnie (intraoperatīvie) rezultāti tika artroskopiski kontrolēti. Sasniedzot pētāmo grupu statistiskās ticamības slieksni tika radīts ārstēšanas rezultātu uzlabošanai patentēts izgudrojums un sniegta atbilde uz jautājumu kādu metodi labāk pielietot distālu spieķa kaulu sarežģītu intraartikulāru multifragmentāru lūzumu ārstēšanā. Tā ir līdz šim neaprakstītā zinātniskā novitāte, kā arī ļoti praktisks padoms Latvijas un pasaules kolēģiem!

Vairāk par pētījumu un tā rezultātiem lasiet žurnāla “Latvijas Zinātņu akadēmijas Vēstis” B daļas 2021. gada 1. numurā publicētajā orģinālrakstā – Uldis Krustiņš, Vadims Nefjodovs, Diāna Bringina, Aija Jaudzema, Andris Jumtiņš “Fluoroskopiski un artroskopiski asistētu spieķkaula distālo galu artikulāro lūzumu ārstēšanas metožu salīdzinājums” (Comparison of fluoroscopically and arthroscopically assisted volar plating of articular distal radius fractures).

Laikrakstam “Zinātnes Vēstnesis”
sagatavoja Rīgas Stradiņa universitātes
Medicīnas fakultātes Ortopēdijas katedras vadītājs,
profesors Andris Jumtiņš
Avots: “Zinātnes Vēstnesis”, Nr. 5 (610), 2021. gada 31. maijs (pdf). 
U. Krustiņš operāciju zālē. Foto: Privātais arhīvs.
 
________________________________________
* LZA zinātniskā žurnāla "Latvijas Zinātņu Akadēmijas Vēstis", A un B daļas tīmekļvietne www.lasproceedings.lv .
Lasīts 1284 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")