Jaunumi

Precizēti kāju pārslodzes traumu riska faktori karavīriem

Precizēti kāju pārslodzes traumu riska faktori karavīriem

Muskuloskeletālās traumas ir galvenais medicīniskais dienesta nespējas iemesls militārpersonām visā pasaulē. Rūpējoties par karavīru kaujas spējām un karavīru veselības stāvokli ilgtermiņā, Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) veic pētījumu par muskuloskeletālo traumatismu, kas vienlaikus ir Latvijas sadaļa NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas paspārnē noritošā projektā par muskuloskeletālā traumatisma mazināšanu militārā vidē. Šī projekta ietvaros tiek pētīta karavīru akūto un pārslodzes traumu izplatība dažādās ķermeņa daļās, pārslodzes traumu riska faktori un iespējamie profilakses un ārstēšanas pasākumi.

Pārslodzes traumas ir multifaktoriālās kumulatīvās mikrotraumas, kas rodas nepareizas slodzes sadalījuma dēļ, un var tikt novērstas, ja laicīgi notiek riska faktoru identificēšana. Pie šādām pārslodzes traumām pieskaita sāpes papēža daļā (plantārais fascīts, Ahileja tendinopātija), stresa lūzumus, sāpes apakšstilbos (mediālais tibiālais stresa sindroms) u.c. Veicot Latvijā pirmo sistemātisko pārslodzes traumu prevalences pētījumu par kāju traumām karavīru vidū, tika noskaidrotas visbiežāk traumētās ķermeņa daļas – kājas (56%) un muguras lejasdaļa (23%).

Pēdas piedalās fizioloģiska gaitas cikla veidošanā un nodrošina ķermeņa triecienspēka absorbciju, pārvietojoties arī pa nelīdzenu virsmu (piemēram, mežā), tāpēc pēdas kustības un pēdu spiediens sniedz informāciju par kājas biomehāniku gaitas laikā. Žurnāla “Latvijas Zinātņu akadēmijas Vēstis” B daļas* 2021. gada 1. numurā publicētajā oriģinālrakstā – Darja Ņesteroviča, Ainārs Stepens, Normunds Vaivads “Maksimālais plantārais spiediens kā apakšējo ekstremitāšu pārslodzes traumu riska faktors kājnieku vidū” (Peak plantar pressure as a risk factor for lower extremity overuse injury among infantry soldiers), ir atspoguļoti dati par pētījuma posmu, kad RSU Militārāsmedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieki Mg. Darja Ņesteroviča un Dr. Ainārs Stepens, sadarbībā ar NBS Apvienotā štāba Medicīnas dienesta galveno vadības ārstu pulkvežleitnantu Normundu Vaivadu, izpētīja pēdu (plantāra) spiediena ietekmi uz kāju pārslodzes traumu risku NBS kājniekiem. Izmantojot mūsdienīgu RSU Rehabilitoloģijas laboratorijasaprīkojumu, tika veikts pēdu spiedienu izmeklējums sešdesmit sešiem Sauszemes spēku karavīriem.

Gadījumu–kontroles pētījuma rezultātā, dalībniekiem ar iepriekšējo pārslodzes traumu, paaugstināti maksimālie plantārie spiedieni tika novēroti soļa sākumā – papēža daļā, un soļa beigās – atspēriena laikā, pirmā pirksta rajonā. Spiedieni pirmā pirksta rajonā norāda uz ierobežotu kustīgumu pirmā pleznas kaula pamatnes locītavā, kas var būt saistīts gan ar iepriekšējo traumu, gan ar esošu pēdas deformāciju. Savukārt, papēža spiediens ir saistīts ar stabilitāti potītes rajonā un Ahileja cīpslas elastību, kas var mainīties pēc traumas. Pētījuma dizains neļauj noskaidrot tiešos pārslodzes traumu iemeslus, bet sniedz vērtīgu informāciju par esošo pārslodzi pēdās, kas var provocēt jaunas traumas.

Pēdu spiediena izmeklēšana ir vērtīga skrīninga metode, kas var tikt izmantota karavīru atlases procesā, plānojot intervences traumu mazināšanā un militāro apavu iepirkumus.

RSU pētnieki izsaka pateicību NBS karavīriem un RSU Rehabilitoloģijas laboratorijas vadītājam prof. Aivaram Vētram par sadarbību. Pētījuma turpinājumā, dati tiks papildināti ar pēdu kustību un gaitas analīzi.

Laikrakstam “Zinātnes Vēstnesis”
sagatavoja Darja Ņesteroviča
Avots: “Zinātnes Vēstnesis”, Nr. 5 (610), 2021. gada 31. maijs (pdf).

Foto: RSU arhīvs.

________________________________________

* LZA zinātniskā žurnāla "Latvijas Zinātņu Akadēmijas Vēstis", A un B daļas tīmekļvietne www.lasproceedings.lv .

Lasīts 1614 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")