Jaunumi

LZA vārdbalvu laureāti 2021: Vjačeslavs Kaščejevs – zinātnieks kopš bērnības

LZA vārdbalvu laureāti 2021: Vjačeslavs Kaščejevs – zinātnieks kopš bērnības

“Fiziķis Vjačeslavs Kaščejevs saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas Artūra Balklava vārdbalvu par ieguldījumu zinātnes popularizēšanā Latvijā un ir profesors, kurš par savu darbu var nezinātājiem pastāstīt gana atraktīvā veidā un vienlaikus ar savu enerģiju pavilkt līdzi citus savus kolēģus, tiecoties uz jauniem atklājumiem. Vjačeslavs Kaščejevs noteikti ir viens no Latvijas zinātniekiem ar lielo burtu. Interese par zinātni viņam radusies jau bērnībā. Pamatskolā bijis teicamnieks, tādēļ sevi ironiski dēvē par “zubrilu”. Vidusskolā ar aizrautību devies uz ķīmijas pulciņiem un pievērsies programmēšanai.

Vjačeslavs Kaščejevs, LU asociētais profesors, stāstīja, ka nopietni par fizikas studijām aizdomājies vidusskolā. Izšķirošā nozīme bijusi fizikas skolotājam, fizikas olimpiādēm un arī ģimenes tradīcijām. Vjačeslava mātei viņa tēvs dāvinājis populārzinātniskas grāmatas, bet dēlu ievirzījis fizikas pasaulē. “Es pats to neapzinājos, bet man bija pašsaprotami tas, ka par pasaules izzināšanu diez vai var būt kāda cita labāka nodarbe,” atcerējās Kaščejevs.

Andris Ambainis, LU Datorikas fakultātes profesors, Vjačeslavu Kaščejevu raksturoja kā zinātnieku ar ārkārtīgi plašu redzesloku: “Viņš spēj sastrādāties gan ar fiziķiem eksperimentālistiem, gan ar datoriķiem. Redzeslauks, ko viņš nosedz, ir daudz plašāks kā tipiskam zinātniekam.”” Stāsta Uldis Birziņš 10. jūnija LTV1 “Rīta Panorāmā”.

Avots: Uldis Birziņš. Zinātnieks jau no bērnības. Vjačeslavs Kaščejevs, LTV1 "Rīta Panorāma", 2021. gada 10. jūnijs un Uldis Birziņš. Fiziķis Kaščejevs zinātnei pievērsies ģimenes tradīciju un izcilā skolotāja dēļ, LSM ziņas, 2021. gada 10. jūnijs.

Papildu informācija: Apstiprināti 2020. gadā izsludināto LZA vārdbalvu un jauno zinātnieku balvu laureāti, 2021. gada 23. marts. 

Lasīts 395 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")