Jaunumi

Trīs Latvijas zinātnieces saņem prestižo L'ORÉAL Baltic balvu Sievietēm zinātnē

Trīs Latvijas zinātnieces saņem prestižo L'ORÉAL Baltic balvu Sievietēm zinātnē
Pasaulei ir nepieciešama zinātne,
Zinātnei ir nepieciešamas sievietes,
Jo sievietes zinātnē spēj mainīt pasauli.
 
2021. gada 15. jūnijā L'ORÉAL Baltic sadarbībā ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām prestižās Sievietēm zinātnē programmas ietvaros apbalvo septiņas talantīgas Baltijas valstu zinātnieces. Par savu ieguldījumu zinātnē un pētījumu veikšanai 6 000 eiro balvu šogad saņem Dr. biol. Vita Rovīte, Mg.phys. Inga Pudža un doktorante dr. Dana Kigitoviča no Latvijas, Dr. Ieva Plikusiene un Mg.Sc. Joana Smirnoviene no Lietuvas, kā arī Dr. Kaija Pohako-Esko un Mg. Sc. Mari-Ann Lind no Igaunijas. Papildus viena dalībniece no katras valsts tiks nominēta prestižajai L'ORÉAL-UNESCO Sievietēm zinātnē starptautisko uzlecošo talantu programmai.
 
Latvijas Valsts prezidente (1999-2007), programmas Sievietēm zinātnē patronese akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga uzsver: “Zinātņu akadēmiju žūrijas izraudzījušās balvai septiņas jaunās pētnieces, novērtējot viņu zinātnisko izcilību un aktivitāti. Man ir patiess prieks par šīm sievietēm, kuru aizrautība un darba rezultāti iedvesmos meitenes skolās un augstskolās īstenot savus mērķus kopējam sabiedrības labumam, veselībai un videi. Esmu pārliecināta, ka tas arī atgādinās ikvienam būtisko zinātnes lomu un mūsu zinātnieču pienesumu.
 
Dr. biol. Vita Rovīte ir vadošā pētniece un grupu vadītāja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kā arī Latvijas Genoma centra vadītāja. Vita Rovīte saņem atzinību par akromegāliju izpēti – retu endokrīnu saslimšanu, ko izraisa labdabīgs hipofīzes audzējs, kas pārproducē augšanas hormonu (GH) un izraisa dažādas blakus saslimšanas un ir cēlonis paaugstinātai mirstībai. Akromegāliju medikamentozi ārstē ar somatostatīna analogiem (SSA), kas nomāc GH izdalīšanos un samazina audzēja masu. Šī unikālā pētījuma rezultāti sniegs jaunu ieskatu par SSA ietekmi uz zarnu mikrobioma sastāvu un funkcionalitāti, un var palīdzēt izprast ārstēšanas ietekmi uz veselību ilgtermiņā, kā arī laika gaitā uzlabot pacientu veselības stāvokli.
 
Mg.phys. Inga Pudža strādā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta EXAFS spektroskopijas laboratorijā par zinātnisko asistenti. Inga Pudža tiek apbalvota ar “Sievietēm zinātnē” balvu par darbu pie viedā materiāla vara molibdāta (CuMoO4) izpētes. Tas ir multifunkcionāls materiāls, ar vairākām perspektīvām īpašībām, piemēram, tas maina savu krāsu temperatūras, spiediena un pH ietekmē. Šī projekta mērķis ir izpētīt un izskaidrot saikni starp kompleksu materiālu, kuru pamatā ir vara molibdāts, strukturālajām un funkcionālajām īpašībām. Izpētes rezultāta pielietojums ir daudzveidīgs, tostarp, šo izturīgo un lētāko materiālu pielietojot kā temperatūras indikatoru, lai kontrolētu uzglabāšanas un transportēšanas apstākļus produktiem, kas ir jutīgi pret noteiktām temperatūrām, piemēram, vakcīnām, ķimikālijām, pārtikai un citiem.
 
Doktorante dr. Dana Kigitoviča ir ārste rezidente nefroloģijā Rīgas Stradiņa universitātē un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, asistente Rīgas Stradiņa universitātes Iekšķīgo slimību katedrā, kā arī praktikante Latvijas Organiskās sintēzes institūtā. Apbalvojumu “Sievietēm zinātnē” Dana Kigitoviča saņēmusi par pētījumu, kurā meklē jaunu pieeju sirds labā kambara mazspējas ārstēšanai, analizējot iespējas, kā stiprināt nogurušu sirdi. Pētījuma mērķis ir veicināt personalizētas medicīnas attīstību, identificēt riska faktorus sirds labā kambara mazspējas gadījumā un uzlabot pacientu ar labā kambara mazspēju dzīves kvalitāti, pārprofilējot klīniskajā praksē līdz šim lietoto kardiovaskulāro medikamentu meldoniju. Identificētie riska faktori un jaunas terapijas metodes varētu samazināt augsto pacientu mirstību no sirds mazspējas Latvijā.
 
Dr. Ievai Plikusienei no Viļņas Universitātes “Sievietēm zinātnē” apbalvojums piešķirts par pētījumu, kurā zinātniece novērtē SARS-CoV-2 olbaltumvielu mijiedarbības ar specifiskām antivielām, izmantojot spektroskopisko elipsometriju. Pētījuma rezultāti palīdzētu laboratorijās izveidot un attīstīt imūnsensorus, kā arī olbaltumvielu vai antivielu izlasi, kuru var izmantot ātrajos testos, izstrādājot zāles vai vakcīnas cīņai pret Covid-19. Savukārt Mg.Sc. Joana Smirnoviene no Viļņas Universitātes atzinību saņem par inovatīvu farmaceitisko līdzekļu aģentu izpēti, kas palīdzēs jaunu zāļu izstrādē un nodrošinās agrīnu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem.
 
Dr. Kaija Pohako-Esko (Kaija Põhako-Esko) no Tartu Universitātes saņem balvu par elektroaktīvu materiālu izstrādi mīkstām robotu ierīcēm, tādām kā apģērbam – ekoskeletam. Mg.Sc. Mari-Ann Lind no Tartu Universitātes saņem "Sievietēm zinātnē" apbalvojumu par pētījumu, kurā analizē piesārņojumu, zarnu mikrobiomu un vēža attīstību Baltijas jūras plekstēm. Pētījuma rezultāti ļaus labāk izprast, kā piesārņojums ietekmē ūdens organismus.
 
Zinātnei ir svarīga loma harmoniskas un ilgtspējīgas sabiedrības attīstības veicināšanā un mūsdienu pasaules problēmu izpētē. UNESCO un L’ORÉAL partnerības programma ir veikusi ievērojamus ieguldījumus zinātnes attīstībā un veicinājusi dzimumu līdztiesību zinātnē. Programmas laureātes – jaunas zinātnieces no Baltijas – ietekmē zinātnes nākotni un iedvesmo jauno paaudzi iesaistīties zinātnē, kā arī atklāt jaunus zinātnisko atklājumu apvāršņus,” UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Baiba Moļņika.
 
Kopš 2005. gada, kad L'ORÉAL Baltic programma tika ieviesta Latvijā, atzinību par savu ieguldījumu zinātnes jomā ir saņēmusi 51 zinātniece no Latvijas. Papildus jau piekto gadu pēc kārtas programma tiek īstenota arī Igaunijā un Lietuvā, kur par darbu zinātnes jomā ir apbalvotas astoņas zinātnieces no Lietuvas un astoņas no Igaunijas.
 
Sievietēm zinātnē apbalvojumu programmu pirms 17 gadiem Latvijā aizsāka programmas patronese Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, L`ORÉAL Baltic, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Zinātņu akadēmija. Šodien L`ORÉAL Baltic apbalvojumu programma Sievietēm zinātnē kopā ar trīs Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām Latvijā, Igaunijā un Lietuvā veicina Baltijas zinātnieču profesionālo attīstību, palīdzot sasniegt jaunus mērķus un vairot pienesumu gan zinātnei, gan sabiedrībai.
 
Svarīga joma veiksmīgai sabiedrības attīstībai ir atbalsts jauno talantu izaugsmei. Īpaša nozīme ir iekļaujošai izglītības, zinātnes, pētniecības un inovāciju politikai, kas nodrošina vienādas karjeras iespējas jaunām pētniecēm, atbalstot viņu centienus apvienot ieguldījumu zinātnē ar ģimenes un bērnu aprūpi,” norāda Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.
 
Arī šodien Eiropā zinātnieces saskaras ar dažādiem izaicinājumiem. Piemēram, tikai 11% augstākos akadēmiskos amatus Eiropā ieņem sievietes, kā arī vien 33% pētnieku ir sievietes. Tikai nepilni 3% Nobela balvu par zinātnisko progresu tiek piešķirtas sievietēm1.
 
Starptautiskā programma Sievietēm zinātnē tika aizsākta 1998. gadā. Kopš tā laika L`ORÉAL un Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) ir apņēmušās veicināt sieviešu skaita pieaugumu, kuras darbojas zinātniskajā pētniecībā. Tādēļ pēdējo 23 gadu laikā L`ORÉAL un UNESCO programma Sievietēm zinātnē godina zinātnieces viņu galvenajos karjeras posmos, dodot nozīmīgu ieguldījumu zinātnes attīstībā, kā arī veicinot dzimumu vienlīdzību zinātnes jomā. Kopumā programmas ietvaros 23 gadu laikā atzinību saņēmušas 3 600 zinātnieces, un šodien programma tiek īstenota 117 valstīs.
 
Papildu informācijai:
 
Kontaktpersona mediju pārstāvjiem:
Karin Laar
Korporatīvās komunikācijas un mediju vadītāja Baltijas valstīs
L`ORÉAL Poland and Baltic HUB
E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
Projekta mājaslapa: www.forwomeninscience.com
 
UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas mājaslapa: www.unesco.lv
Latvijas Zinātņu akadēmijas mājaslapa: http://www.lza.lv

1 UNESCO Science Report: towards 2030 (2021).

Lasīts 3371 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")