Jaunumi

Ko spēj sieviete zinātnē? Saruna ar L'ORÉAL Baltic balvas “Sievietēm zinātnē” laureātēm

Ko spēj sieviete zinātnē? Saruna ar L'ORÉAL Baltic balvas “Sievietēm zinātnē” laureātēm

Trīs Latvijas zinātnieces saņem prestižo L'ORÉAL Baltic" balvu "Sievietēm zinātnē”. Katra no atzinīgi novērtētajām pētniecēm darbojas savā jomā un atzīst, ka sievietēm zinātnes nozarēs Latvijā netrūkst izaicinājumu jau no skolas vecuma, taču vienlaikus secina, ka nav arī nepārvaramu šķēršļu būtiskiem sasniegumiem fizikā, medicīnā un citās jomās.

Jaunā zinātniece Inga Pudža strādā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta spektroskopijas laboratorijā par zinātnisko asistenti. Balvu "Sievietēm zinātnē" viņa saņēmusi par darbu pie viedā materiāla vara molibdāta (CuMoO4) izpētes. Tas ir multifunkcionāls materiāls ar vairākām perspektīvām īpašībām, piemēram, tas maina savu krāsu temperatūras, spiediena un pH ietekmē. “Jau skolas laikā ir cilvēki, kuri uztver [eksakto zinātņu] domāšanas gaitu. Ir tādi, kas jau sākumā novelk sienu un domā – nē, tas ir sarežģīti, man nav lemts to izprast. Man liekas, ka tas jau skolā būvējas. Bet drosmīgie saņemas un tiek galā ar izaicinājumiem,” intervijā Latvijas Radio sacīja Pudža. Zinātniece priecājas, ka ir nonākusi šajā jomā, un pastāstīja, ka ikdienā darba laiks paiet nemanot.

Savukārt Stradiņa slimnīcas ārste rezidente Dana Kigitoviča apbalvojumu “Sievietēm zinātnē” saņēmusi par pētījumu, kurā meklē jaunu pieeju, kā stiprināt nogurušu sirdi un mazinātu augsto pacientu mirstību no sirds mazspējas Latvijā. Kigitoviča pastāstīja, ka līdz ar balvas saņemšanu jūtas novērtēta: “Man likās, ka zinātnieki ir tie, kas vairāk strādā laboratorijās. Un ārstam tas ir izaicinājums – paralēli strādāt arī zinātnē. Es tiešām jūtos ļoti novērtēta, un tas ir milzīgs stimuls turpināt iesākto darbu.”

Vita Rovīte ir vadošā pētniece Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā, kā arī Latvijas Genoma centra vadītāja. Viņa atzinību saņēmusi par retas endokrīnas saslimšanas – akromegāliju izpēti. Raksturojot darbu zinātnē, Rovīte norādīja uz aizrautību ar pētniecību: “Jābūt interesei iegūt rezultātus un domāt, kas varētu būt par iemesliem, un izvirzīt hipotēzes.” Viņa arī bijusi iesaistīta genomu datubāzes darbībā. “Tur ir arī misijas apziņa, jo tu piedalies ļoti nozīmīga resursa veidošanā, kas palīdz gan tavai zinātniskajai darbībai, gan citiem zinātniekiem Latvijā un pasaulē veikt nozīmīgs pētījumus,” sacīja Rovīte.

Avots: Sintija Ambote. Ko spēj sieviete zinātnē? Saruna ar 3 Latvijas zinātniecēm, LR1, lsm.lv, 2021. gada 19. jūnijs

 

Lasīts 1322 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")