“Iedomājieties, ka zinātniekiem ir slēdzene, ar ko ir aizslēgta slima šūna, bet ir nepieciešama īstā atslēga, lai šo slēdzeni atvērtu un piegādātu šūnai zāles. Nano lieluma atslēga ir īstā, lai šūnas slēdzeni atvērtu, neskādējot citiem dzīvības procesiem – šādi nano procesus šūnā salīdzina Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.”
Žurnāla “Ilustrētā Zinātne” 2021. gada jūlija numurā Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš atbild uz septiņiem jautājumiem par nanomedicīnu, tostarp, kāds ir spilgtākais piemērs nanomedicīnā, kas ir sarežģītākais nanozāļu radīšanas procesā, cik lielas ir nanodaļiņas, kā produkts no pētniecības līmeņa nonāk ražošanā, kāpēc mērogošana ir tik kaprīza un kurās medicīnas jomās visvairāk izmanto nanodaļiņas. Atbildot uz pēdējo jautājumu par nākamo attīstības posmu nanodaļiņu ražošanā, akadēmiķis Ivars Kalviņš prognozē: “Nākamais līmenis varētu būt molekulārās mašīnas jeb bioloģiskie datori, kuri skaitļošanas procesā izmantotu kādu apgriezenisku ķīmisku reakciju. Piemēram, kādas molekulas cikla izslēgšanos un atkal saslēgšanos, tādējādi izpildot vienu skaitļošanas operāciju (0 vai 1). Pētniecībā nanotehnoloģijas ir zināmas jau gadu desmitiem, un ir jautājumi un problēmas, kas jāatrisina, lai nonāktu pie masveida nanoprodukcijas ražošanas.”
Akadēmiķis Kalviņš uzsver, ka par farmāciju sabiedrībā līdz šim valdījis priekšstats kā par ļoti ienesīgu nozari un ka ar to pamatā jānodarbojas privātajām firmām. “Bet tad atnāk koronavīruss un parāda: lai to pieveiktu, pielietojamai pētniecībai nepieciešams fundamentālās zinātnes atbalsts, jo ir nepieciešams tehnoloģiju lēciens nezināmajā. Un daudzas valstis investēja zinātnieku, pētnieku un inženieru sadarbībā miljardus, lai zibenīgi radītu nepieciešamās vakcīnas.”
“Arī Latvijā nepieciešams tilts jeb platforma, kas savieno publisko un privāto sektoru, citādi daudzas zinātniskās izstrādnes nesasniedz ražošanu, un Latvijas Zinātņu akadēmija ir gatava uzņemties vadošo lomu šādas platformas izveidē,” pauž pārliecību Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents
Avots: Nano milimetrs, kas maina pasauli, 7 jautājumi par nanomedicīnu, Ilustrētā Zinātne, 2021. gada jūlijs, 12.-15. lpp. (pdf).