Jaunumi

LZA viceprezidents fiziķis Andris Šternbergs. Latvija ceļā uz drošu kodolenerģiju

LZA viceprezidents fiziķis Andris Šternbergs. Latvija ceļā uz drošu kodolenerģiju

"Kodolsintēzes pētniecības jomā Latvijas zinātnieki strādā vairākos starptautiskos projektos, lai līdz 2050. gadam iegūtu enerģiju, kas būtu droša un bez CO2 izmešiem, Radio Naba raidījumā 29. jūlija "Zinātnes vārdā" stāstīja Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta direktora vietnieks zinātņu jomā, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents Andris Šternbergs."

"Andris Šternbergs ir arī Eiropas konsorciju kodolsintēzes enerģētikas attīstībai "Euro Fusion" Latvijas organizācijas zinātniskais vadītājs, kā arī Latvijas pārstāvis "Iter"/"Euro Fusion" komisijā un "Fusion for Energy" valdē. 

Latvijas "Euro Fusion" laboratorija apvieno zinātniekus no LU Cietvielu fizikas institūta, LU Ķīmiskās fizikas institūta un Fizikas institūta. Līdz kodolzinātnei Andris nonācis pēc Salaspils pētnieciskā kodolreaktora slēgšanas, kurā bija aizsācis pētījumus par radiācijas defektiem dažādos materiālos. Nonācis Vīnes atompētniecības institūtā, turpinājis pētījumus un iepazinies ar zinātniekiem un profesoriem, kuri nodarbojās ar kodolsintēzes pētīšanu."

""Euro Fusion" mērķis ir attīstīt kodolsintēzi kā dzīvotspējīgu enerģijas avotu līdz 2050. gadam, ražojot no CO2 izmešiem brīvu enerģiju lielos apjomos, stāstīja Šternbergs."

""Cern" ir lielu iekārtu komplekss, kurā pēta elementu daļiņas un to, kā tās var iekļauties standartmodelī, kas sevī ietver gan pozitīvo, gan negatīvo matēriju.

"Standartmodelis ir izstrādāts kopskatā par iespējamām enerģijām un daļiņām, kā uzbūvēts Visums un pasaule, kas iekļauj gan reālo matēriju, gan melno matēriju un enerģiju, kas vēl ir nesaprotama lieta. To var redzēt no kosmisko objektu stāvokļiem. Tā ir fundamentāla izpētes problēma par Visumu," norādīja Šternbergs."

 "Viens no nākamajiem uzdevumiem "Cern" ir strādāt pie šīs tematikas, mēģinot saprast, kura ir tā otra puse, ko paredz standartmodelis," sacīja Šternbergs. Latvijas zinātnieku plāni "Cern" ir darboties zinātnē, izglītībā un industriālajā pielietojumā. Savukārt materiālzinātnes novirzieni, kas nākotnē var kļūt aizvien aktuālāki, ir fotonika – dažādu procesu vadīšana un ierīču izstrāde, kad elektronu un elektrības vietā tiek izmantoti gaismas kvanti – fotoni."

Avots: Latvija ceļā uz drošu kodolenerģiju. Saruna ar Andri Šternbergu. Zinātnes Vārdā, Radio Naba, 2021. gada 29. jūlijsFiziķis Šternbergs: Radīt enerģiju uz zemes ir izaicinājums. lsm.lv, 2021. gada 9. septembris.  

 

Lasīts 1394 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")