“Arvien dziļāk un plašāk varam turpināt iepazīt Latvijas muižas, jo decembrī klajā nācis tām veltītās unikālās enciklopēdijas 4. sējums – ar šķirkļiem no burta N līdz Š. Jaunajā enciklopēdijas sējumā apkopoti 123 muižu apraksti, līdz ar to lasītājiem tagad pieejams materiāls par teju 600 muižām visā Latvijā. Enciklopēdijas autors ir kultūras pieminekļu pētnieks un fotogrāfs, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis Vitolds Mašnovskis.” 20. decembra “Rīta Panorāmai” enciklopēdijas autors stāsta: “Sastādot kārtējo enciklopēdijas sējumu, pamatprincipi ir tādi paši – izpēte, fotofiksācija un publikācija. Muižu liktenis ir redzams, izlemts pilnībā, jo ar katru gadu situācija pasliktinās. Šobrīd es neredzu risinājumu, kā šīs atlikušās muižas savest kārtībā. Lai atjaunotu, piemēram, tikai muižas kungu māju, iesākumam nepieciešams vismaz pusmiljons..”. Vitolds Mašnovskis uzsver: “Šī darba pamatprincips ir rādīt, kā bija un kā ir šodien. Neraugoties uz to, ka manā kolekcijā ir vairāk nekā simts tūkstošu vienību, saskāros ar to, ka nav materiālu – vēsturiskā un foto materiāla. No Herdera institūta Mārburgā esmu ieguvis ap 700 fotogrāfiju, par ko esmu ļoti pateicīgs.” Par muižu likteni nākotnē Vitolds Mašnovska kungs ir visai skeptisks, un tieši tāpēc kopā ar dizaina aģentūru “DUE” ir tapis šis darbs, kas veiksmīgi tuvojas noslēgumam – pēdējam – piektajam – enciklopēdijas sējumam, kura iznākšanu ceram sagaidīt jau nākamā gada pavasarī.
Enciklopēdijas “Muižas Latvijā. Vēsture, arhitektūra, māksla” 4. sējuma svinīgā atklāšana Nordeķu muižā Rīgā, 2021. gada 16. decembris – fotogalerija.
Informācija: Klajā laists enciklopēdijas “Muižas Latvijā. Vēsture, arhitektūra, māksla” ceturtais sējums, 2021. gada 12. decembris.