Jaunumi

LZA prezidents Ivars Kalviņš: līdz šim bāzes finansējums zinātnē nav stimulējis attīstību

LZA prezidents Ivars Kalviņš:  līdz šim bāzes finansējums zinātnē nav stimulējis attīstību

“Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš uzskata, ka līdz šim bāzes finansējums zinātnē nav stimulējis attīstību, jo zinātnieku sasniegtie rezultāti nebija noteicoši. Tāpat daļā gadījumu, iespējams, institūcijas, kurās strādāja mazāk pētnieku, bet efektīvāk, saņēma zemāku atbalstu.

Lai arī Kalviņš atbalsta jaunā modeļa ideju, tomēr arī uzsvēra, ka valsts atbalsts joprojām ir niecīgs, jo bāzes finansējumam papildus nepieciešami 40 miljoni eiro.

“Nepieciešamas investīcijas zinātnē, lai mēs beidzot izrautos no tām pēdējām vietām, kas ir Latvijas vērtējumā inovācijās un arī zinātnes un pētniecības finansējumā uz vienu iedzīvotāju,” viņš sacīja un piebilda, ka būtu nepieciešams atjaunot valsts pētījumu programmas, kurās piedalās spēcīgākie zinātnieki no visām zinātniskajām institūcijām Latvijā.”

Savukārt Elektronikas un datorzinātnes institūta vadītājs Modris Greitāns, iztirzājot ministrijas piedāvātos vērtēšanas kritērijus, norādīja, ka pētnieki vairāk jāmotivē piedalīties starptautiskos projektos un rakstīt izcilas zinātniskās publikācijas.

“Par projektiem man vislielāko izbrīnu rada, ka šobrīd – , vai tas finansējums ir piesaistīts starptautiskos konkursos vai vietējos konkursos, – tie tiek vērtēti vienādi. Sanāk, manuprāt, ne gluži pareiza situācija, jo starptautiskie projekti būtu vai nu jāizceļ atsevišķā grupā – nauda, ko pienes no ārpuses, tiek vērtēta divreiz augstāk nekā nauda, ko pārdali Latvijas mērogā. Tas motivēs.

Cilvēki pienesīs vairāk naudas no ārpuses, un arī viennozīmīgi kopumā Latvija iegūs,” sacīja Greitāns.”

Avots: Sintija Ambote. Šogad aug bāzes finansējums zinātnē; naudas pārdalē lielāks uzsvars uz sasniegto, LR1, lsm.lv, 2022. gada 4. janvāris.

Foto:  Mg.phys. Inga Pudža un Dr.rer.nat. Georgijs Bakradze veic rentgenabsorbcijas eksperimentu DESY sinhrotrona centrā Hamburgā (LU Cietvielu fizikas institūts). 

Lasīts 417 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")