Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: elektrosintēzes metode atrisina zinātnisku problēmu un paver ceļu augstvērtīgu vielu iegūšanai

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: elektrosintēzes metode atrisina zinātnisku problēmu un paver ceļu augstvērtīgu vielu iegūšanai

“Zinātniekiem Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI) pēc divu gada darba izdevies izstrādāt jaunu metodi broma saturošu ķīmisku savienojumu iegūšanai. Nākotnē tos varēs izmantot gan medikamentu ražošanā, gan dažādu viedo materiālu izstrādē.

Jau gadiem ilgi ķīmiķi visā pasaulē centušies atrast veidu, kā sintezēt augstvērtīgus bromu saturošus ķīmiskos savienojumus, un gaidījuši, kad beidzot kāds izgudros plaši pieejamu paņēmienu savienojumu iegūšanai.

“Tikai divām laboratorijām pasaulē ir izdevies iegūt šīs savienojumu klases pārstāvjus, izmantojot ļoti bīstamus, videi nedraudzīgus savienojumus kā izejvielas. Abas laboratorijas ar visaugstāko drošības līmeni atrodas Japānā un Vācijā,” stāstīja OSI zinātnieks Igors Sokolovs.

Bromu saturošie savienojumi līdz šim ir bijuši pieejami ļoti šauram zinātnieku lokam, un tie ir maz pētīti.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā pēc divu gadu darba izdevies izstrādāt jaunu metodi savienojumu iegūšanai.

“Mums izdevās šo iegūšanas problēmu atrisināt, aizstājot bīstamās izejvielas ar elektrību,” stāstīja Sokolovs.

OSI Organiskās sintēzes laboratorijas vadītājs Edgars Sūna skaidroja, ka ar strāvas palīdzību vielas molekulām tiek selektīvi pielikti vai atņemti elektrodi: “Tas izmaina vielas uzbūvi, un tādā veidā mēs tiekam pie jauniem ķīmiskiem savienojumiem.”

Šo procesu sauc par elektrosintēzi. To dēvē arī par zaļo vai nākotnes ķīmiju. Starp citu, elektrosintēzes pirmsākumi meklējami tieši Latvijā vēl pagājušajā gadsimtā. 2021. gadā ar elektrosintēzes palīdzību Latvijā izstrādāta metode, kā bromu saturošu savienojumu iegūt daudz vienkāršāk, lētāk un videi draudzīgāk.

“Ja var kādu reaģentu aizstāt ar elektrisko strāvu un panākt to pašu efektu, tas palētina gan ražošanu, gan novērš atkritumu rašanos, un nav jāpievieno dažādi toksiski reaģenti,” sacīja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš."

Avots: Ar elektrību radu vērtīgus ķīmiskus savienojumus, LTV1, Rīta Panorāma, Ķīmiķi pasaulē to gaidīja gadiem – Latvijā radīta jauna metode ķīmisko savienojumu iegūšanai, lsm.lv, 2022. gada 13. janvāris.

 

 

Lasīts 1040 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")