Jaunumi

Latvijas Zinātņu akadēmijā - Karinē Paronjancas darbu izstāde “Urbānā filozofija”

Latvijas Zinātņu akadēmijā - Karinē Paronjancas darbu izstāde “Urbānā filozofija”

No 18. janvāra līdz 28. februārim Latvijas Zinātņu akadēmijā, Akadēmijas laukumā 1, 2. un 3. stāvā apskatāma latviešu mākslinieces Karinē Paronjancas izstāde "Urbānā filozofija". Izstādes galvenā tēma ir cilvēka eksistence vienotībā ar dabu un dzīves vides pārvērtības progresa un tehnoloģiju ietekmē. Šīs kolekcijas gleznas lielā mērā ir ietekmējis pandēmijas un lokdauna laiks: tajās aktualizēti jautājumi par straujo digitalizāciju, cilvēku izolētību, pārvietošanās brīvības ierobežošanu.

Šajā kolekcijā stilizācija un formas lakonisms ir sasniedzis savu apoteozi. “Urbānā filozofija” – tās ir ietilpīgas, bieži vien ironiskas domas, paustas skatītājam ar vienkāršotu, ģeometrisku formu starpniecību, kas lieliski sabalsojas ar mūsu ikdienišķās rutīnas estētiku.

Daudzas no izstādes gleznām tapušas kā daļa no gleznošanas performancēm zīmīgās pilsētvides vietās – pamestā lidostā, izpostītā siltumnīcā, Rīgas Botāniskajā dārzā un uz radiostacijas jumta. Latvijas Zinātņu akadēmija ir šī vektora turpinājums, ēkai kļūstot par izstādes scenogrāfiskā risinājuma neatņemamu daļu. Majestātiskie staļinisma laika augstceltnes interjeri, dažādu laikmetu kontrasti, un pašas akadēmijas gars sakārto gleznas noslēgtā stāstā un palīdz uztvert tajās izteiktās pārdomas.

Izstādes dizainu veidojusi māksliniece Lāsma Bringina. Gleznu ekspozīcija ir tematiski sadalīta divos stāvos, radot divas pretējas noskaņas – otrajā stāvā eksponēto darbu dinamisms, industriālisms un burzma kontrastē ar Absolūta meklējumiem, garīgās vertikāles klātbūtni un dabas ritmiem trešajā stāvā.

Izstādes noskaņu paspilgtinās muzikālais pavadījums. Šis projekts turpina mākslinieces Karinē Paronjancas un mūziķa Alekseja Severenko (Shri Alex) sadarbību. Izstādes laikā tiks atskaņotas eksponēto gleznu iedvesmotas kompozīcijas. Lai skatītājs labāk uztvertu gleznu noskaņu, kompozīcijas tika veidotas, izmantojot skaņas, kas ierakstītas pilsētvidē – bieži paralēli gleznošanas procesam.

Abos stāvos skanēs mūzika – baznīcu zvani, putnu dziesmas, kokles skaņas, kā arī turbīnu duna, motoru rūkoņa un citi pilsētas trokšņi.

Par mākslinieci
Karinē Paronjanca (Karine Paronyanc) ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un apguvusi freskas un grafitto tehniku Florences Mākslas institūtā Itālijā.
Kopš 2007. gada māksliniece ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre, sarīkojusi vairāk nekā divdesmit personālizstādes dažādās Latvijas pilsētās un regulāri piedalās Latvijas mākslinieku grupu izstādēs, kā arī starptautiskos projektos.
Viņas darbu galvenās tēmas ir Kosmoss, Absolūts, dabas likumi un ritmi, Saule un auglība. Mākslinieces moto “Māksla ar Bio zīmi” ir savdabīga spēle ar zaļo kvalitātes simbolu, kas apliecina produkta kvalitāti un ražotāja cieņpilnu attieksmi pret dabu un tās ritmiem.
Autorei tikpat svarīgs kā gala rezultāts ir pats radīšanas process – likumsakarību apjēgsme, kustīgu abstrakciju ietērpšana taustāmā, paliekošā formā, mēģinājums vizuālos tēlos ietvert tikko jaušamās, smalkās intonācijās, motīvos un sajūtās. Tāpēc Karinē bieži strādā vietās ar īpašu vēsturi, kas eksistē dažādu laikmetu un stihiju sadurē.
Karinē darbnīca iekārtota vienā no Rīgas Botāniskā dārza vēsturiskajām ēkām, blakus tai atrodas eksotisko augu paviljoni, zinātniskās laboratorijas, vecās muižas ēkas un Latvijas Universitātes lektorijs.
 
Plakāts (pdf)
Lasīts 795 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")