Jaunumi

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izstrādāti augsti modificēti bitumena un asfaltbetona sastāvi ar augstām ekspluatācijas īpašībām

Latvijas zinātnes sasniegumi 2021. gadā: izstrādāti augsti modificēti bitumena un asfaltbetona sastāvi ar augstām ekspluatācijas īpašībām

Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) pērn izstrādāta metode jaunas bitumena saistvielas radīšanai no vecām transportlīdzekļu riepām. Vielu iespējams izmantot ceļu būvniecībā. Pirmais eksperimentālais ceļa posms 350 metru garumā jau ir ieklāts. Sākotnējie dati uzrāda ļoti labus rezultātus.

Joprojām visā pasaulē aktuāla ir problēma, ko iesākt ar nolietotām riepām. Riepu apsaimniekošanas asociācija pirms kāda laika RTU zinātniekiem pasūtīja izstrādāt jauna veida bitumena saistvielu, ko varētu izmantot ceļu būvniecībā un kas ražota no gumijas riepām.

“Uzdevums bija uzlabot īpašības bitumena saistvielai. Tā ir līmviela, kas salīmē akmentiņus, šķembu daļiņas. Šī viela lielā mērā nosaka asfaltbetona kalpošanas ilgmūžību un īpašības zemā un augstā temperatūrā,” skaidroja RTU vadošais pētnieks Viktors Haritonovs.

Riepu pārstrādātājs zinātniekiem piegādāja salīdzinoši rupji sasmalcinātas gumijas granulas. No šī materiāla bija nepieciešams izstrādāt jaunu recepti saistvielai. Iepriekš citur pasaulē riepu gumija jau tiek izmantota asfaltbetona ražošanā, taču šajā gadījuma parasti tiek pielietots pulveris, nevis granulas.

“Risinājumi ar sasmalcinātu riepu pulvera pievienošanu ceļa bitumena segumiem – tur lielu problēmu nav. Problēma ir, lai sasmalcinātu riepu līdz pulverim, jāpieliek ļoti daudz enerģijas, un tas ir ļoti dārgs process. Šajā gadījumā izmantoti lielāki gabali, kas ļauj racionāli izmantot gan vecās riepas, gan nesadārdzināt bitumena seguma izmaksas. Turklāt ceļš kļūst noturīgāks, elastīgāks, neplaisā,” vērtēja Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš.

Avots: No vecām riepām top asfalts, LTV1, Rīta Panorāma, RTU zinātnieki vecas riepas pārvērš asfaltā, lsm.lv, 2022. gada 20. janvāris.

Kāpēc pavasarī «kūst» asfalts? Skaidro RTU zinātnieks, lsm.lv, LTV1 Vides fakti, 2022. gada 19. marts.

 

 

Lasīts 488 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")