Zinātņu Nodaļas

Jānis Klētnieks vienmēr ir bijis saules mīlētājs...

Jānis Klētnieks vienmēr ir bijis saules mīlētājs...

Jānis Klētnieks vienmēr ir bijis Saules mīlētājs, patiess mīlētājs un godātājs, kas nebūt nav saistīts tikai ar paša vārdu, Līgo svētkiem vai plašajām zināšanām astronomijā un mērniecībā. Viņš cienīja to un godāja, un savā pārliecībā nereti izcēla, ka tieši Saule ir bijis mūsu tālajiem senčiem galvenais un, iespējams, vienīgais īstais Dievs, un arī mūsdienās tās nozīme ir nenovērtēta gan astronomiskā, ģeotelpiskā, tā arī reliģiskā un rituālā nozīmē. Saules pielūgšanas vietas un seno rituālu fragmentus Jānis meklēja un arī atrada senās megalītiskās būvēs Vakareiropā. Atrada un aprakstīja vairākas tādas arī Latvijā, visai pārliecinoši pievienojot Latviju arheoastronomijas pētījumu vietām.
Antīkās pasaules senajās ticībās sākotnēji Saulei kā dievam vai dievietei vairumā gadījumu ir noteicošā loma, un J. Klētnieks bija pārliecināts, ka šeit saistība ir ne tikai ar senāko laika uzskaiti un kalendāriem, bet daudz plašākām dabas zināšanām, kas laika gaitā ir zudušas. Tās Jānis meklēja daudzas zemēs, un lielāko uzmanību pievērsa tieši Senajai Ēģiptei, kur par šiem priekšstatiem liecināja ne mazums rakstisku avotu, artefaktu un arī seno tempļu drupas. Tās nebūt nebija tikai romantiskas jūtas un aizraušanās, bet daudzējādā ziņā arī pārliecība par Saules dieva īpašo lomu un nozīmīgumu, kur atbalstu saviem priekšstatiem J. Klētnieks guva senākajos saules kalendāros Nabtā un valdnieka Ehnatona (Amenhotepa IV) reliģiskajā atonisma mācībā. Šos abus balsta punktus šķir gandrīz seši tūkstoši gadu senvēstures un aizvēstures, tas ir ārkārtīgi liels laika posms, kura pirmā puse jeb senākā daļa mūsdienās joprojām ir ļoti vāji apzināta. J. Klētnieka pētījumi Ēģiptē galvenokārt ir saistīti ar šī laika notikumu apzināšanu un saules dievību lomu izmaiņām senajā sabiedrībā.
Būdama precīzs un aprēķinos balstītu secinājumu piekritējs, J. Klētnieks bija pārliecināts, ka aizvēstures notikumu atklāšanas iespējas ir visai ierobežotas, un jaunus datus un atziņas var iegūt tikai ar jauno tehnoloģiju ieviešanu, kas ļautu aizstāt nepārliecinošus pārspriedumus ar faktiem un drošiem mērījumiem. J. Klētnieks jau no pašiem aizsākumiem bija viens no galvenajiem Latvijas Zinātniskās misijas Ēģiptē virzītājiem, aktīvi piedalījās misiju plānošana un organizēšanā, jo īpaši jautājumos, kas saistīti ar augstas precizitātes ģeotelpiskiem mērījumiem un to interpretāciju. Vienlaikus tieši viņš bija tas, kurš vienmēr bija gatavs par šiem pētījumiem stāstīt plašākai sabiedrībai un panāca savu, iesaistot pētniecības darbā arī talantīgus kinooperatorus un fotogrāfus. Nepagāja ne desmit gadu, kad pie šādas pieejas nonāca arī National Geography pētniecības projekti un arī vairākas arheoloģisko izrakumu misijas Ēģiptē.
Minētais iezīmē visai nozīmīgu J. Klētnieka vispārējās attieksmes aspektu – zināšanas ir nododamas sabiedrībai, un tas jāveic skatītājam vai lasītājam saprotamā veidā. Šajā nozīmē Klētnieks bija patiesi nesavtīgs un dalījās ar visu uzzināto, atklāto, un viņa nemierīgais gars lika vēl un vēl dokumentēt, visu to padarot pieejamu plašai sabiedrībai.
Ir grūti nepiekrist daudzām J. Klētnieka domām, jo īpaši attiecībā uz saules lomu seno ēģiptiešu pasaules un reliģiskajos priekšstatos, tajā skaitā attiecībā uz pēcnāves dzīvi. Šajos priekšstatos J. Klētnieks ir daudzkārtīgi uzsvēris, ka arī viņam būs lemts tas ceļš uz Nīlas kreiso krastu (mirušo valstību) divatā ar Sauli, atstājot visu Nīlas labajā (austrumu) krastā pie dzīvajiem. Viņa garam būs iespējams pārliecināties cik patiesi ir dzīvo pusē palikušo Mirušo grāmatas teksti un garās buramvārdu formulas, tomēr svarīgākais – viņš būs kopā ar Sauli, kura spēs apliecināt tās lomas, kuras Jānis Klētnieks mums iepriekšējos gadus ir stāstījis un aprakstījis. J. Klētnieka šīs zemes ceļš ir noslēdzies, un viņa gars ir ceļā pie Mūžības valdniekiem nepārskatāmā Niedru laukā, kur, pēc seno ēģiptiešu domām, patiesā dzīvē vēl tikai sāksies.


Prof. Valdis Segliņš
LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā
Ēģiptes zinātniskās ekspedīcijas dalībnieks

Lasīts 1557 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")