Zinātņu Nodaļas

Globālie izaicinājumi un Latvijas mērķi enerģētikā

Globālie izaicinājumi un Latvijas mērķi enerģētikā

LZA Fizikas un tehnisko zinātņu nodaļas un Pasaules Enerģijas padomes Latvijas Nacionālās komitejas kopīgajā sēdē 2021. gada 15. decembrī tika diskutēts par ļoti svarīgu jautājumu jau vairākus gadu desmitus – enerģētika. Šobrīd jautājums ir kļuvis ļoti aktuāls – cenas aug, resursi izsīkst – kas būs tālāk?

AS “Latvenergo” valdes loceklis, tehnoloģiju un atbalsta direktors Kaspars Cikmačs atgādināja Parīzes nolīguma pamatpunktus un Eiropas zaļā kursa virzienu, ko var apkopot vienā kopējā mērķī – kļūt klimatneitrālākiem. Savā referātā K. Cikmačs norādīja, ka šobrīd Latvija patērē vairāk enerģijas nekā pati spēj saražot. 2025. gadā šī situācija var kļūt vēl dramatiskāka, Krievijai pārtraucot enerģijas piegādi, novedot pie enerģijas deficīta un nepieciešamības pēc papildu jaudas. Tika iezīmēti uzņēmuma “Latvenergo” stratēģiskie mērķi un attīstības virzieni, nosakot vispārējo stratēģisko mērķi – sekmēt klimatneitrālas Latvijas konkurētspēju un izaugsmi un palielināt “Latvenergo” koncerna vērtību mājas tirgū Baltijā un ārpus tā, ilgtspējīgi, inovatīvi un ekonomiski pamatoti attīstot un nodrošinot preces un pakalpojumus enerģijas un ar to saistītu biznesu vērtību ķēdēs un efektīvi pārvaldot valsts attīstībai un drošībai stratēģiski nozīmīgus resursus un infrastruktūru.

Savukārt LZA goda loceklis un Pasaules Enerģijas padomes (PEP) Latvijas Nacionālās komitejas prezidents Namejs Zeltiņš iepazīstināja sēdes dalībniekus ar 2021. gadā publicētajiem PEP Enerģijas trilemmas indeksiem, kas pieejama pasaules enerģijas padomes mājaslapā (https://www.worldenergy.org/). Enerģijas trilemma sevī ietver enerģijas drošības, vides ilgtspējas un enerģijas iegūšanu no pašu kapitāla atspoguļošanu. Latvija trilemmas indeksa kopvērtējumā ieņem 20. vietu pasaulē, uzrādot labus rezultātus energodrošībā. Savukārt Šveice ir viszaļākā valsts pasaulē.

Sēdes turpinājumā AS “Latvenergo” izpētes un attīstības direktors, PEP LNK viceprezidents Dr. Māris Balodis iepazīstināja klātesošos ar tirgus konjunktūras izmaiņām un energosistēmas elastības risinājumiem, kuri būtu perspektīvi un ieviešami. Tika skaidrots arī decembra elektroenerģijas cenu lēciens. Šobrīd pasaules pētniecības tendencēs ūdeņraža enerģētika ir viena no potenciāliem spēlētājiem enerģijas ilgtspējas un klimatneitralitātes nodrošināšanā.

Tādēļ referātu ciklu noslēdza AS ‘Latvenergo’ plānošanas inženiere Dr.sc.ing. Poļina Grebeša, kura pastāstīja par ūdens elektrolīzeriem un par inovatīvas pieejas projektiem ūdeņraža ieguvē.

Diskusijās radās vērtīgi ierosinājumi un iespējamu sadarbību aizmetņi. Prezentācijas un sēdes ieraksts ir pieejams šeit!

Sagatavoja LZA korespondētājlocekle Līga Grīnberga

Lasīts 1410 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")