HSZN

Dzejnieks, atdzejotājs, literatūrkritiķis, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis Knuts Skujenieks (05.09.1936. – 25.07.2022)

Dzejnieks, atdzejotājs, literatūrkritiķis, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis Knuts Skujenieks (05.09.1936. – 25.07.2022)

Šī gada vasaras nogale pagāja Knuta Skujenieka zīmē. Traģiski skumjā aiziešanas zīmē un kā apliecinājums ieiešanai mūžībā – viņam piešķirtās “4. maija Deklarācijas kluba” iedibinātās Valstiskuma balvas pasniegšana dzejnieka ģimenei 21. augustā, dienā, kad atzīmē faktisko valsts neatkarības atjaunošanu.


Knuts Skujenieks dzimis 1936. gadā 5. septembrī Rīgā, rakstnieka Emila Skujenieka ģimenē, bet bērnību pavadījis netālu no Bauskas. Studējis latviešu filoloģiju Latvijas Valsts Universitātē (1954–1956); beidzis M. Gorkija Literatūras institūtu Maskavā (1961). 1962. gadā apsūdzēts par pretpadomju propagandu un notiesāts uz septiņiem gadiem Mordovijas lēģeros, kur stingrā režīma apstākļos turpināja rakstīt dzeju – tur sacerēti apmēram 1000 dzejoļi, kurus arī pēc atbrīvošanas nebija iespējams publicēt. Savu pirmo dzejas krājumu “Lirika un balsis” dzejnieks varēja izdot tikai 1978. gadā. (1989. gada 6. jūnijā reabilitēts). Iznākuši K. Skujenieka dzejas krājumi: “Iesien baltā lakatiņā” (1986), “Sēkla sniegā. Dzejoļi 1963–1969”(1990), “Mūsu dzīve nokalpotā” (2007) u.c.


Kā savā Laudatio latviešu dzejniekam, atdzejotājam un publicistam Knutam Skujeniekam uzsvēra dzejniece Inese Zandere dzejnieks pats nevēlējās būt šajā lēģera stāstā un politieslodzītā tēlā ietverts kā muša dzintarā. “Es savu rūgtumu izlēju dzejā, bet visu laiku apzinājos, ka atrodos šeit kaut kādu muļķīgu apstākļu sakritības rezultātā un esmu netaisnības upuris,” viņš saka intervijā. “Lēģerī bija tādi, kas mēģināja sevi iztēlot par varoņiem. Es sapratu, ka tā nav nedz manas dzīves katastrofa, nedz zvaigžņu stunda, bet ļoti smags un grūts etaps.”
Pēc atgriešanās no izsūtījuma Latvijā K. Skujenieks pievērsies atdzejai, kļūdams par vienu no ievērojamākajiem cittautu dzejas pazinējiem un tulkotājiem. Tulkojis no ukraiņu, slovēņu, spāņu, serbu, maķedoniešu, grieķu, poļu, lietuviešu, somu, zviedru, dāņu u.c. Latvijā viņa atdzejoto autoru vidū ir Federiko Garsija Lorka, Gabriela Mistrāla, Janis Ricos, Tomass Transtrēmers, Ingera Kristensena u.c., kā arī daudzu Eiropas tautu tautasdziesmas. 2001. gadā iznāk Skujenieka sastādīta un atdzejota grāmata “Dziesma, ej viegli pa manu sirdi”, kurā sakopoti paraugi no visu Eiropas tautu 20. gadsimta dzejas oriģinālvalodā un Skujenieka atdzejojumā.


Knuts Skujenieks piederēja tai latviešu inteliģences paaudzei, kura, kā to Valstiskuma balvas pasniegšanas ceremonijā uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits, padomju okupācijas režīms “centās pārkalt par sev uzticamiem “dvēseļu inženieriem”. Taču tas atdūrās pret brīvām un drosmīgām personībām. Jau pagājušā gadsimta 60. un 70. gados, jo īpaši dzejā, šī paaudze radīja pagriezienu latviešu kultūras un sabiedrības atjaunotnes virzienā. Tas ļāva latviešu nacionālajai idejai uzkrāt spēku. Knuts Skujenieks un viņa līdzgaitnieku paaudze tam bija spilgts apliecinājums. Šis spēks neapsīka, bet kļuva varenāks. Tas diedzēja Atmodas asnus. Un es vēlreiz atkārtoju – tā ir kultūras darbinieku īpaša atbildība un pienākums pret Latvijas valsti.”


Kā runāja Valstiskuma balvas pasniegšanas ceremonijas kuluāros, pasniedzot pirmo Valstiskuma balvu luterāņu garīdzniekam un rakstniekam Jurim Rubenim, bet otro dzejniekam, atdzejotājam un literatūrkritiķim, vai kā to precīzāk raksturoja Inese Zandere - dzejniekam, atdzejotājam, literatūras un folkloras pētniekam un popularizētājam, sirdsapziņas cietumniekam, publicistam, dažādu tautu kultūras vēstnesim un Latvijas patriotam Knutam Skujeniekam, latiņa ir pacelta augstu.
Latvijas Zinātņu akadēmija ar gandarījumu var atzīmēt, ka abi Valstiskuma balvas laureāti ir akadēmijas goda locekļi.

 

Avoti
Letonika.lv. https://letonika.lv/literatura/Section.aspx?f=1&id=3111716


Valsts prezidenta Egila Levita runa otrās Valstiskuma balvas pasniegšanas ceremonijā. Valsts prezidenta kanceleja. 21.08.2022
https://www.president.lv/lv/jaunums/valsts-prezidenta-egila-levita-runa-otras-valstiskuma-balvas-pasniegsanas-ceremonija


Inese Zandere. Laudatio latviešu dzejniekam, atdzejotājam un publicistam Knutam Skujeniekam. Valsts prezidenta kanceleja. 22.08.2022.
https://www.president.lv/lv/jaunums/laudatio-latviesu-dzejniekam-atdzejotajam-un-publicistam-knutam-skujeniekam

Foto: no ģimenes arhīva.

Vairāk par Knutu Skujenieku: https://www.knutsskujenieks.lv/

Lasīts 518 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")