HSZN

Apbalvots jaunievēlētais LZA goda doktors Džozefs Menakers

Apbalvots jaunievēlētais LZA goda doktors Džozefs Menakers

Šodien, 28. oktobrī, Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents Ivars Kalviņš pasniedza Goda rakstu jaunievēlētajam LZA goda doktoram Džozefam Menakeram. Latvijas Zinātņu akadēmijas vārdā Dž. Menakeru apsveica arī LZA ģenerālsekretāre Baiba Rivža, Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētājs Guntis Zemītis un akadēmiķe Inna Šteinbuka.

Džozefs Menakers ir dzimis 1956. gadā Rīgā. Dr. Menakers savu karjeru sāka Latvijas Zinātņu akadēmijas Ekonomikas institūtā. 1989. gadā viņš emigrē uz ASV kā politiskais bēglis un turpina pētniecisko darbu Ņujorkas Finanšu un nodokļu departamentā. Dr. Menakera pētījuma tēma ir “Reģionālo ekonomiku ekonometriskā modelēšana”. Dr. Menakers ir publicējis vairāk nekā divdesmit pētnieciskos darbus un grāmatas, kā arī piedalījies daudzās zinātniskās konferencēs kā diskusiju dalībnieks un galvenais runātājs.

1993. gada aprīlī Dr. Menakers kopā ar Marku Lifšocu (Mark Lifshotz) Ņujorkas štatā nodibināja ISP Optics korporāciju, kas drīzumā atvēra ražotnes Irvingtonā, Ņujorkā un Rīgā, Latvijā. ISP Optics kļuva par vienu no pasaulē vadošajiem augstas kvalitātes infrasarkanās optikas piegādātājiem militārajiem un komerciālajiem klientiem visā pasaulē. 2016. gada decembrī LightPath Technologies (LPTH) iegādājās ISP Optics. 2009. gadā Dr. Menakers līdzdibināja arī UAV Factory, kas ir 2. klases bezpilota lidaparātu vadošais ražotājs. UAV Factory šobrīd Latvijā nodarbina 150 darbiniekus un nodrošina komponentus un platformas tādiem pasaulē atzītiem uzņēmumiem kā Airbus, Textron, Boeing. UAV Factory 2021. gada janvārī iegādājās ASV privātā kapitāla uzņēmums AE Industrials. Pašlaik Dr. Menakers ir UAV Factory Holdings, LightPath Technologies, Eiropas politikas pētniecības institūta un Tsal Kaplun fonda (bezpeļņas organizācija) valdes loceklis. 2018. gada aprīlī Saeima vienbalsīgi nobalsoja par Latvijas pilsonības piešķiršanu Dr. Menakeram par īpašu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā.


Dr. Menakers apvieno savu uzņēmējdarbību ar mācību un pētniecības aktivitātēm. Viņš aktīvi piedalās jaunas jauno uzņēmēju paaudzes audzināšanā Latvijā kā viesprofesors Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē maģistra programmās “Eiropas studijas “(2001) un “Eiropas studijas un ekonomiskā diplomātija” (kopš 2018). Viņš sadarbojies arī ar Rīgas Tehnisko universitāti, piedaloties zinātniskajās konferencēs un pētnieciskajā sadarbībā Inženierekonomikas un vadības fakultātē ar profesoru Remigiju Poču un viņa kolēģiem.


Šobrīd Dr. Menakera pētījumi ir vērsti uz augsto tehnoloģiju nozares attīstību un izaicinājumiem Latvijā. Kopš 2017. gada viņš ir LZA Eiropas politikas pētījumu institūta valdes loceklis.

Lasīts 580 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")