HSZN

IN MEMORIAM. NIKOLAJS BALABKINS (17.07.1926-08.05.2023.)

IN MEMORIAM. NIKOLAJS BALABKINS (17.07.1926-08.05.2023.)

IN MEMORIAM.

Dr. Nikolajs Balabkins (1926. gada 17. jūlijs–2023. gada 8. maijs)

2023. gada 8. maijā Betlēmē, ASV, 96 gadu vecumā mūžībā devies Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) ārzemju loceklis Dr. Nikolajs Balabins (Ph.D. Nicholas W. Balabkins).
Nikolajs Balabkins dzimis 1926. gada 17. jūlijā Daugavpilī, Latvijā, Jāzepa un Annas (dzim. Zeļeskinas) Balabkinu ģimenē. 1949. gadā viņš ieguva bakalaura izglītību Georga Augusta Universitātē Getingenā, Rietumvācijā (Georg-August-Universität Göttingen). Pēc Otrā pasaules kara Nikolajs Balabkins emigrēja uz Amerikas Savienotajām Valstīm un 1956. gadā ieguva maģistra un doktora grādu ekonomikā Rutgersa universitātē Ņūbransvikā, Ņūdžersijā (Rutgers University).
Nikolajs Balabkins, Ph.D, bija emeritētais profesors ekonomikas nozarē Līhaijas Universitātē (Lehigh University) Betlehemā, ASV kopš 1957. gada un līdz pat aiziešanai pensijā 1994. gadā. Viņa zinātniskās intereses aptvēra dažādas jomas: piespiedu darba jēdziens, Krievijas ekonomiskā doma un tās graujošās sekas, politiskā un ekonomiskā sociālisma sadursme Latvijā, Šumpētera inovatori, Kārļa Baloža biobibliogrāfija. N. Balabkins ir 13 grāmatu autors, viņa publikācijas pieejamas Misiņa bibliotēkā Rīgā.
1971. gadā iznāca viens no N. Balabkina nozīmīgākajiem darbiem "Rietumvācijas reparācijas Izraēlai" (Nicholas Balabkins. West German Reparations to Israel. New Brunswick: Rutgers University Press. 1971. Pp. 384.). Mūža beigās viņš bija gandrīz pabeidzis grāmatu par ieguldījumiem ASV infrastruktūrā. Viņš brīvi pārvaldīja četras valodas un spēja sazināties vairākās citās valodās, kā arī uzturēja plašu starptautisku saraksti. Nikolajs Balabkins ar savu zinātnisko darbu izpelnījās pelnītu atzinību pasaulē.
Nikolajs Balabkins saņēmis augstāko Latvijas valsts apbalvojumu – Triju Zvaigžņu ordeni. 1994. gadā Nikolajs Balabkins kā pirmais saņēma Latvijas Zinātņu akadēmijas Kārļa Baloža vārdā nosaukto balvu. 1995. gadā laikraksts Morning Call pubicē rakstu, kurā pieminēts, ka Latvijas Zinātņu akadēmija Balabkinam pasniegusi Kārļa Baloža medaļu par mūža sasniegumiem ekonomikas jomā. Rakstā teikts, ka Balabkins bijis pārsteigts, ka ir apbalvots par sasniegumiem ekonomikā. Balabkins dzīvē ievēroja latīņu moto “vive latens”, ko viņš skaidroja kā “turies ēnas pusē, dari savu darbu un nekad netiecies nokļūt starmešu gaismā”. Vēlāk, 2019. gadā, LZA Vēstis (73. sējums 4. numurs) publicē N. Balabkina rakstu “The Economic Legacy of Carl Ballod: A Master of Many Professions” (“Kārļa Baloža ekonomiskais devums: daudzu profesiju pratējs”), kurā viņš atklāj izcilā latviešu tautsaimniecības speciālista darbību un analizē viņa mantojumu daudzās zinātņu jomās.


Latvijas Zinātņu akadēmija izsaka līdzjūtību Nikolaja Balabkina tuviniekiem, bijušajiem kolēģiem, studentiem un visiem, kas viņu pazina.


Remembering Nicholas W. Balabkins, Former Professor of Economics and Economic Theorist, 12 May, 2023.

Lasīts 25 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")