HSZN

Akadēmiķis Guntis Zemītis: "Domājoša tauta ir valsts drošības jautājums"

Akadēmiķis Guntis Zemītis: "Domājoša tauta ir valsts drošības jautājums"

Guntis Zemītis. Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

"Lai kā mēs tiektos pēc iespējami lielākas drošības, militārie, politiskie, ekonomiskie, sociālie un ekoloģiskie draudi latviešiem un Latvijai vēsturiski allaž pastāvējuši un pārskatāmā nākotnē acīmredzot diemžēl arī pastāvēs. "Visus draudus mēs diemžēl nevaram paredzēt. Tie spēj pārsteigt. Tas pats kovids. Šķita, tādas lietas jau esam uzveikuši, un tad pēkšņi izrādījās, ka tā nav. Tāpat 2022. gada 24. februāra Krievijas iebrukums Ukrainā arī mūs nolika situācijā, ka daudzi neticēja, ka kaut kas tāds vispār vēl iespējams. Jā, pieaug veidi, kā no draudiem aizsargāties, taču arī pats apdraudējums saglabājas un draudi kļūst dažādāki," teic vēsturnieks, Biznesa augstskolas "Turība" profesors un Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētājs akadēmiķis Guntis Zemītis."

Viesturs Sprūde: Šodienas jaunatne zina Latvijas vēsturi, bet Krievijas vēsturi jau viņi īsti nepazīst. To aizmirst. Tomēr brīžiem paskatīties, kāda bijusi Krievija, ir ļoti svarīgi, jo lielā mērā jau viss turpinās.

Guntis Zemītis: Padomju laiks, protams, bija draudi. Ar deportācijām, trimdu, migrantu ieplūdināšanu, aktīvākās tautas daļas un inteliģences iznīcināšanu. Un vēl nācijai ir ļoti svarīgi uzturēt komunikācijas līdzekļus. Latviešiem Krievijas impērijas laikā bija ļoti augsta lasītprasme. Savi laikraksti bija iespēja sazināties. Un, ja to pakļauj stingrai kontrolei un "dozē" kā padomju laikos, tad arī tas pilnīgi noteikti ir drauds nācijas pastāvēšanai. Viss kopā perspektīvā neapšaubāmi veda uz iznīcību. Nebija jautājuma, "vai" pilnīga asimilācija notiks, bet gan – "kad". Tāpēc jau mums bija svarīgs pat tāds nieks kā "Mikrofona" dziesmu aptauja, kur varēja dažos dziesmu vārdos izpausties kopējais patriotisms un dzimtenes mīlestība, kad varēji redzēt, ka tas ir svarīgi ne tikai tev, bet tūkstošiem, un vēl neesam miruši."

Avots: Domājoša tauta ir drošības jautājums, lasi.lv, 2023. gada 7. jūnijs (ar Gunti Zemīti sarunājas Viesturs Sprūde). 

Akadēmiķa Gunta Zemīša monogrāfijas “Drošības aspekti Latvijas vēsturē. No vissenākajiem laikiem līdz mūsu dienām” atvēršana notika 18. maijā Latvijas Zinātņu akadēmijā.  

Lasīts 390 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")