HSZN

IN MEMORIAM. Jānis Andris Osis (04.10.1943.–23.07.2023.)

IN MEMORIAM. Jānis Andris Osis (04.10.1943.–23.07.2023.)

Mūžībā aizgājis Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis Jānis Andris Osis – Latvijas Mākslas akadēmijas rektors (1997–2007), nozīmīgo Latvijas mākslinieku, Latvijas Mākslas akadēmijas rektoru – Vilhelma Purvīša, Jāņa Kugas, Oto Skulmes, Leo Svempa, Edgara Iltnera, Valda Dišlera, Induļa Zariņa – darba turpinātājs.

Jānis Andris Osis piedzima radošā ģimenē, viņa brālis bija grafiķis, plakātu mākslinieks Maigonis Osis. Bērnībā Jānis Andris Osis mācījās Talsu septiņgadīgajā skolā (tag. Talsu 2. pamatskola) un apmeklēja zīmēšanas–gleznošanas pulciņu. Pulciņa vadītājs bija mākslinieks, pedagogs Jēkabs Spriņģis. Zīmēšanas pulciņa dalībnieku darbi tika eksponēti Indijā, Japānā un citās valstīs. Divu audzēkņu – Māra Spriņģa un Jāņa Andra Oša darbi 1958. gadā tika apbalvoti ar sudraba medaļu Vispasaules izstādē (Brisele, Beļģija).

No 1958. gada Jānis Andris Osis mācījās Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas (RLMV) Telpu dekoratīvās noformēšanas nodaļā (tag. MIKC Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas Reklāmas dizaina izglītības programma).

Pēc RLMV beigšanas 1963. gadā Jānis Andris Osis izlēma turpināt izglītību LPSR Valsts Mākslas akadēmijas (LMA) Interjera un iekārtu nodaļā (Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Interjera dizaina specialitāte). Tomēr studijas viņš uzsāka tikai 1966. gadā pēc obligātā dienesta PSRS Bruņotajos spēkos. LMA Interjera un iekārtu nodaļas pasniedzējs tolaik bija arhitekts, interjera dizainers Voldemārs Šusts. Jānis Andris Osis studiju laikā ieguva praktisko pieredzi interjeru veidošanā un izstāžu noformēšanā un piedalījās profesionālās izstādēs: “Dekors–Interjers 69” (1969), 2. Republikāniskajā plakātu izstādē (1968).

1971. gadā mākslinieks absolvēja LMA Interjera un iekārtu nodaļu ar teicamu vērtējumu par darbu “Dekoratīvais sienas gleznojums Rīgas 39. vidusskolai” (tag. Rīgas Juglas vidusskola), diplomdarba vadītājs Aleksandrs Stankevičs. Diplomdarbs tika realizēts 1971.–1972. gadā vidusskolas ēkas vestibilā, 90 kvm platībā, kompozīcija veidota asociatīvās tēlainības stilistikā, izmantojot burtu un ciparu lielizmēra attēlus un krāsu laukumu modernisma ritmiku. Vidusskolas aktu zālē Jānis Andris Osis bija izveidojis mobilu skatuves priekškaru ar tehniski maināmu, svētkiem pielāgotu tematiku un ornamentējuma variantiem –“Zieds”, “Zvaigzne”.

Pēc LMA absolvēšanas no 1971. gada Jānis Andris Osis sāka strādāt LMA kā mācību meistars, vēlāk bija LMA pedagogs Interjera un iekārtu nodaļā, kā vadītājs un profesors strādāja Dizaina nodaļas Vides mākslas katedrā (1972–2000), rektors (1997–2007). Jāņa Andra Oša rektora uzdevumos ietilpa pedagogu paaudžu maiņas jautājumu risināšana un LMA turpmākā integrācija ES izglītības programmās.

Jānis Andris Osis, darbojoties LMA, audzinājis vairākas mākslinieku paaudzes, vadījis diplomdarbus un uzņēmies rūpes par to īstenošanu.

Jānis Andris Osis, strādājot ar meistardarbnīcas studentiem, aktīvi sekmēja kopīgu izstāžu tapšanu, kā arī rīkoja nelielas grupu un personālizstādes un veidoja pasūtījuma portretus.

Mākslinieks darbojies interjeru un vides objektu projektos: “Dekoratīva emblēma Salacgrīvas vidusskolai” (1972), apgleznots kinētiskais objekts PSRS kruīza kuģim “Baltika” (1972), bij. 16. Rīgas profesionāli tehniskās vidusskolas interjers (1974), sanatorijas “Lielupe” interjers (1982) u.c.

Jānis Andris Osis bija Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) biedrs kopš 1974. gada. Jānis Andris Osis piedalījās LMS rīkotajās izstādēs “Mākslas dienas” kopš 1974. gada un “Rudens” kopš 1973. gada.

Jānim Andrim Osim par sasniegumiem pedagoģijā un vizuālajā mākslā tika piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, 4. šķira (2003), viņš bija ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas goda locekli (2002), mākslinieks saņēmis LPSR Nopelniem bagātā mākslas darbinieka goda nosaukumu (1986), apbalvots ar ordeni “Goda zīme” (1981) un nominēts nozares LMS gada balvai (2003).

Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Talsu novada muzejā, Ventspils muzejā. Livonijas ordeņa pilī, kā arī citos muzejos un privātkolekcijās.

Atvadīšanās no Jāņa Andra Oša 2023. gada 27. jūlijā plkst. 13.00 Beberbeķu kapsētā, Babītes pagastā, Mārupes novadā.

Latvijas Zinātņu akadēmija izsaka dziļu līdzjūtību Jāņa Andra Oša tuviniekiem un kolēģiem.

Avots: Latvijas Mākslinieku savienība, 2023. gada 26. jūlijs. 

Lasīts 307 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")