HSZN

NO TĒRVETES ALBUMA. VJAČESLAVS TELEŠS

NO TĒRVETES ALBUMA. VJAČESLAVS TELEŠS

No 18. septembra līdz 31. oktobrim Latvijas Zinātņu akadēmijas 2. stāva izstāžu zālē atvērta mākslinieka Vjačeslava Teleša (baltkrievu val. Vjačka Ceļešs) darbu izstāde “No Tērvetes albuma”.

Mākslinieks, pedagogs, novadpētnieks un kultūras darbinieks Vjačeslavs Telešs dzimis 1938. gadā Krasnoseļskas ciemā, Grodņas apgabalā, Baltkrievijā. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs un Baltkrievijas Mākslinieku savienības biedrs.

1960.–1961. gadā Vjačeslavs Telešs praktizējās mākslas studijā Latvijas autodarbinieku klubā pie mākslinieka Aleksandra Pētersona. Dienesta laikā Viļņā divus gadus apmeklēja mākslinieka Jurija Daņilova mākslas studiju. No 1964. līdz 1970. gadam mācījās Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos pie Mihaila Korņecka. LPSR VMA studēja gleznošanu un kompozīciju pie pedagogiem Imanta Vecozola, Vladimira Kozina, Edgara Iltnera, Konrāda Ubāna. 1975. gadā ar diplomdarbu – gleznu “Pretimnākošs vilciens” (vadītājs Eduards Kalniņš) pabeidza Teodora Zaļkalna Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijas Pedagoģijas nodaļu. Glezna atrodas Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. 1997. gadā Latvijas Republikas Saeima par īpašiem nopelniem valsts labā Vjačeslavam Telešam piešķir Latvijas pilsonību. 2006. gadā viņš iecelts par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku.

Radošā dzīve Vjačeslavam Telešam ir cieši saistīta ar Tērveti. Pēc Mākslas akadēmijas beigšanas Vjačeslavs Telešs 1976. gadā nonāk tuberkulozes sanatorijā "Tērvete", kur ar laiku atgūta veselība un spēks. Tērvete ar savu skaisto dabu līdz 2019. gadam kļūst par mākslinieka radošo darbnīcu. Katru gadu vasarā vai rudenī viņš devās uz vēsturisko Zemgales vietu ne tikai stiprināt veselību, bet arī zīmēt un gleznot. Šajā laikā mākslinieks uzgleznojis vairāk nekā simts gleznu un tušas zīmējumu ar Tērvetes apkārtnes ainavām un tērvetnieku portretiem. Vjačeslava Teleša darbi vairākkārt izstādīti sanatorijā “Tērvete” un Tērvetes Kultūras namā. 1981. gadā, atzīmējot rakstnieces Annas Brigaderes 120 gadu jubileju, Dobeles kultūras namā atklāja Vjačeslava Teleša izstādi “Tērvetes iespaidi”. 2003. gadā Latvijas Dabas muzejā tika atvērta izstāde “No Tērvetes albuma”. Tērvetē radītie mākslinieka darbi pastāvīgi eksponēti rehabilitācijas centrā “Tērvete” un Annas Brigaderes memoriālajā muzejā.

Kopš 1977. gada Vjačeslavs Telešs piedalījies izstādēs Latvijā un ārvalstīs. Sarīkotas 30 personālizstādes Latvijā, Baltkrievijā un ASV. Viņa darbi atrodas muzejos un privātās kolekcijās Latvijā, Baltkrievijā, Krievijā, Igaunijā, Izraēlā, Francijā, Itālijā, Kanādā un ASV.

Pašreizējā ekspozīcijā iekļautas 15 gleznas un 17 tušas zīmējumi no autora krājuma un privātkolekcijām.

Lasīts 245 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")