HSZN

IZSTĀDE "SANCTI ERITI, QUIA – SLOVĀKU IKONOGRĀFIJA ZĪMOGOS"

IZSTĀDE "SANCTI ERITI, QUIA – SLOVĀKU IKONOGRĀFIJA ZĪMOGOS"

Trešdien, 26. jūnijā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētājs Guntis Zemītis piedalījās Slovākijas Republikas vēstniecības Latvijā organizētajā izstādē “Sancti eriti, quia – slovāku ikonogrāfija zīmogos”.

Izstādi veidojis Slovākijas Valsts arhīvs sadarbībā ar Slovākijas Republikas vēstniecību Vatikānā, Trnavas Universitātes vēstures fakultāti, Pontifikāla Slovākijas institūtu un Svēto Kirila un Metodija koledžu Romā. Tā piedāvā aplūkot dažādus zīmogus ar svēto attēliem, kas tiek glabāti Slovākijas arhīvos, galvenokārt Valsts arhīvā Bratislavā.

Svēto attēlojumi uz zīmogiem ir gravieru, zeltkaļu vai nereti vietējo kalēju mākslas darbi. Zīmogos attēlotie svētie, kurus bīskapi, draudžu priesteri, kā arī pilsētas vai ģildes izmantoja savu rakstu apzīmogošanai un apstiprināšanai, kalpoja ne tikai kā atpazīšanas zīmes, bet arī bija rakstītā teksta sargātāji. Zīmogi joprojām ir maz pētīta joma, kam iemesls galvenokārt ir to mazais izmērs. Taču, pateicoties digitālās fotogrāfijas attīstībai, interese par tiem pieaug gan mākslas vēsturnieku, gan kultūras interesentu aprindās.

Slovākijas Republikas vēstniecības Latvijā organizētā izstāde “Sancti eriti, quia – slovāku ikonogrāfija zīmogos” apskatāma no 2024. gada 26. jūnija līdz 13. jūlijam Latvijas Nacionālās bibliotēkas Konferenču centra vestibilā 1. stāvā.

Avots: Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Lasīts 51 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")