HSZN

17. jūnijā LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas diskusija par Livoniju

17. jūnijā LZA Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas diskusija par Livoniju

Diskusija par Livoniju Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļā 2021. gada 17. jūnijā plkst. 15.00

Diskusija par Livoniju ir šī gada 5. maijā notikušās diskusijas par latviešu nāciju turpinājums.

Livonijas krusta kari 13. gadsimtā uzskatāmi par vienu no būtiskākajiem pagrieziena punktiem Latvijas vēsturē. Austrumbaltija beidza pastāvēt kā daļēji pagāniska, daļēji pareizticīga sala Ziemeļaustrumeiropā un nonāca Rietumeiropas tiesību un kultūras lokā jeb Rietumu civilizācijā. Kristīgās ticības pieņemšana tikai daļēji bija brīvprātīga – krusta kari bija vardarbīgi, mainījās valdošās elites valoda, vietējo tautu piederīgie iekļāvās galvenokārt zemnieku kārtā.

Piederība Rietumu civilizācijai ietekmēja arī latviešu nācijas izveidi 19. gadsimtā. Būtisks faktors latviešu konsolidācijā, nācijas un nacionālās identitātes stiprināšanā bija konkurence ar priviliģēto vācu minoritāti. Tas ietekmēja skatījumu uz vēsturisko pagātni, īpaši Livonijas laiku – “vācu laikiem”, kurus nereti pretstatīja “labajiem zviedru laikiem”. Vai attieksme pret Livoniju ir mainījusies? Ko šajā jautājumā ir darījuši un dara vēsturnieki? Kā vērtēt 13. gadsimta krusta kara rezultātu un tam sekojošo Livonijas periodu? Tas bija sākums apspiestībai un 700 verdzības gadiem vai būtisks solis ceļā uz latviešu tautu un – tālākā perspektīvā – arī latviešu nāciju? Vai varam runāt par divām savstarpēji nodalītām kultūrtelpām Livonijā – vietējo tautu un vācu (rietumu)? Vai ir pamats runāt par Livoniju un latviešiem? Vai gluži pretēji – “mūsu (latviešu) tur nebija”? Vai Livonija bija “tautu kausējamais katls”, kura gala produkts bija latviešu tauta? Vai jaunā kopība – latvieši – bija jauna etniska vienība, vai esošo sentautu jauna identitāte? Vai un kā Livonija ietekmēja latviešu tautas pastāvēšanu? Vai spējam Livoniju pieņemt kā savu un vai tam ir pamats? Diskutēsim par to tiešsaitē 17.jūnijā plkst. 15.00!

Diskusijā piedalīsies dažādu Livonijas vēstures aspektu pētnieki – vēsturnieki Dr. hist. Muntis Auns, Dr. hist. Eva Eihmane, Dr. hist. Vija Stikāne, Dr. hist. Gustavs Strenga, Dr. hist. Andris Levāns, arheologs Dr. hist. Vitolds Muižnieks.

Diskusiju vadīs LZA HSZN priekšsēdētājs Dr. hist. Guntis Zemītis.

Sēdes ieraksts pieejams šeit.

Informācijai (t.sk. pieejas dati Zoom platformai)
Tel. 67225889, 26781545; e-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Lasīts 665 reizes
We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")