Terminoloģijas komisija

Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisija

LZA Terminoloģijas komisijas darbība. Terminu izstrāde, izvērtēšana un apstiprināšana

Kā jau ikvienu iestādi valstī, arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisiju (LZA TK) un tās darbu nopietni ietekmēja Covid-19 infekcijas izplatība, kas ierobežoja klātienē organizēto sēžu skaitu. Līdz ar to 2020. gadā notikušas piecas LZA TK sēdes, kurās izskatīti un apstiprināti dažādu nozaru termini, galvenokārt uzmanību pievēršot spēkratu terminiem, ekonomikas terminiem, pieaugušo izglītības terminiem, kā arī terminiem veselības aprūpes un mārketinga jomā. Tā kā pēdējos gados konsultācijas valsts pārvaldes institūcijām, fiziskām un juridiskām personām pamatā tiek sniegtas elektroniski, klātienes konsultāciju neesamība nav ietekmējusi LZA TK konsultatīvās funkcijas īstenošanu. Pārskata gadā sniegts apmēram 100 rakstisku un mutisku konsultāciju, galvenokārt par dažādu angļu terminu ekvivalentiem latviešu valodā.

Darbs LZA TK terminoloģijas apakškomisijās

2020. gadā intensīvākais darbs noritējis Informācijas tehnoloģijas, telekomunikācijas un elektronikas terminoloģijas apakškomisijā Eduarda Caunas vadībā, Spēkratu terminoloģijas apakškomisijā Jura Gunāra Pommera vadībā, kā arī Ekonomikas terminoloģijas apakškomisijā tās jaunā priekšsēdētāja Kristapa Lešinska vadībā. Divās terminoloģijas apakškomisijās atjaunināts apakškomisijas sastāvs. Jaunais Ekonomikas terminoloģijas apakškomisijas sastāvs tika apstiprināts LZA TK 30. jūnija sēdē, savukārt LZA TK 2020. gada 8. septembra sēdē apstiprināts Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas terminoloģijas apakškomisijas atjauninātais sastāvs. Šī apakškomisija arī nopietni strādā pie jauniem terminu sarakstiem. Pandēmijas noteikto ierobežojumu dēļ Informācijas un dokumentācijas terminoloģijas apakškomisija šogad nevarēja sarīkot ikgadējo konferenci par terminoloģijas jautājumiem, tomēr tā vietā 2020. gada 6. oktobrī tika noorganizēts pasākums par terminoloģijas resursiem ar nosaukumu “Aktuāli terminoloģijas resursi un rīki – atbalsts bibliotēku nozares un saskarnozaru speciālistiem”. Iespēju robežās šo pasākumu apmeklēja arī LZA TK locekļi. Citās TAK darbs galvenokārt noritējis konsultāciju veidā. Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls Sadarbībā ar Valsts valodas centru turpinās jaunā terminoloģijas portāla papildināšana un uzlabošana. Pārskata gada 2. pusgadā izbeigta iepriekšējā terminoloģijas portāla “AkadTerm” uzturēšana, pārvietojot tā saturu uz Nacionālo terminoloģijas portālu.

LZA TK pieņemto lēmumu un ieteikumu publiskošana

Informācija par LZA TK sēdēm, to protokoli, LZA TK lēmumi u. c. materiāli, tostarp LZA TK 2020. gada sēžu protokoli, tiek publiskoti Nacionālajā terminoloģijas portālā Termini.gov.lv. LNB rakstu krājuma “Zinātniskie raksti” izdošana 2020. gada decembrī iznāca LNB rakstu krājums “Zinātniskie raksti”. Tajā publicēti raksti, kuru pamatā ir referāti, kas nolasīti 2019. gada 3. oktobrī organizētajā Terminoloģijas komisijas atceres konferencē “Latviešu terminoloģija simts gados”. Ņemot vērā pašreizējo situāciju, ofi ciāla krājuma atvēršana vēl nav notikusi.

Cita nozīmīga informācija

In memoriam: pārskata gadā (2020. gada 13. maijā) LZA TK zaudēja LZA Ekonomikas terminoloģijas priekšsēdētāju Dr. oec. Ivaru Brīveru. Vien gadu iepriekš, 2019. gadā, I. Brīvers bija uzņēmies vadīt Ekonomikas terminoloģijas apakškomisiju tās atjauninātajā sastāvā un jau paspējis izrādīt iniciatīvu vairāku ekonomikas terminu sarakstu izskatīšanā.

LZA TK priekšsēdētājs Māris Baltiņš
LZA TK zinātniskā sekretāre Astrīda Vucāne
Akadēmijas lauk. 1, 707. telpa
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. 
 

Avots: LZA Gadagrāmata, 2021, 86.-87. lpp. 

We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")