Aktualitātes

ALLEA Ģenerālā Asambleja 2024. gada 22. - 23. maijā Berlīnē

2024. gada 22.-23. maijā apmēram 70 delegātu no Eiropas Zinātņu akadēmijām pulcējās ALLEA Ģenerālajā asamblejā, kuru kopīgi vadīja Vācijas Nacionālā Zinātņu akadēmija Leopoldina, Berlīnes Brandenburgas Zinātņu akadēmija un Vācijas Jaunā akadēmija. Asamblejas sēdi vadīja ALLEA prezidents Antonio Loprieno (Šveices Mākslas un Zinātņu akadēmija).

Ģenerālā Asambleja apsprieda paveikto un izvirzīja jaunā darbības posma prioritātes, kā arī iezīmēja jaunā ALLEA darbības posma (2024.-2027.g.) prioritātes.

ALLEA dalīborganizācijas par jauno prezidentu ievēlēja profesoru, Polijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķi Pāvelu Rovinski, kurš organizācijas valdē darbojas kopš 2018. gada.

Profesors Rovinskis agrāk bija Polijas Zinātņu Akadēmijas viceprezidents (2015. - 2022.g.) un ir Zinātņu akadēmijas Ģeofizikas institūta direktors. Papildus ieguldījumam savā pētniecības jomā viņš aktīvi iesaistās zinātnes popularizēšanā, zinātnes ētikas jautājumu aktualizēšanā un demonstrē stingru apņemšanos risināt ūdens un klimata problēmas.

Savu prezidentūru ALLEA profesors Rovinskis komentēja šādi: ALLEA ir spēcīga Eiropas zinātnes balss globālā līmenī, un tai ir izšķiroša loma pētniecības ekosistēmas veidošanā, akadēmiskās brīvības veicināšanā, zaļās pārejas veicināšanā pat krīzes laikā un konsultēšanā par ES pētniecības un inovāciju pamatprogrammām. Esmu dziļi pagodināts un pateicīgs par iespēju nākamajos gados kalpot ALLEA. Tā kā starptautiskā sadarbība saskaras ar pieaugošām problēmām, pārrobežu sadarbība starp akadēmijām kļūst svarīgāka nekā jebkad agrāk. Esmu apņēmies cieši sadarboties ar visiem ALLEA dalībniekiem, lai nodrošinātu, ka akadēmiju balss joprojām tiek sadzirdēta”. Nobeidzot savu pilnvaru termiņu, profesors Loprieno atzīmēja: “Ir bijusi privilēģija kalpot Eiropas akadēmiju kopienai kritiskā, bet arī mūsu institucionālās vēstures izšķirošā periodā - laikā, kad zinātne ir kļuvusi par izšķirošu spēlētāju Eiropas sabiedrību sociālajā un politiskajā dzīvē; laikā, kurā Eiropas zinātnisko akadēmiju balss ir kļuvusi skaidrāka, jaunāka un spēcīgāka. Un ir īpaši patīkami redzēt, ka ALLEA misiju turpinās ļoti spējīgas rokas!

Jaunajā ALLEA valdē, kas darbosies kopā ar prezidentu Rovinski, ievēlēti:

  • Jūras Banys – Lietuvas Zinātņu akadēmija
  • Ilva Engströma – Zviedrijas Karaliskā Zinātņu akadēmija
  • Annette Grüters-Kiesliha – Nacionālā Zinātņu akadēmija Leopoldina
  • Lara Keuka – Vācijas Jaunā akadēmija
  • Marija Luīze Noša – Dānijas Karaliskā Zinātņu un vēstuļu akadēmija
  • Jozefs Ongena – Beļģijas Karaliskā flāmu Zinātnes un mākslas akadēmija
  • Päivi Pahta – Somijas akadēmiju padome
  • Karina Roelofa – Nīderlandes Karaliskā Mākslas un zinātņu akadēmija
  • Neri Salvadori – Lincei akadēmija, Itālija
  • Kamilla Serk-Hansena – Norvēģijas Zinātņu un un Humanitāro zinātņu akadēmija.

Ģenerālā Asambleja pateicās iepriekšējai Valdei, kurā pašazliedzīgi strādāja  LZA akadēmiķis Ēriks Jēkabsons.

Ģenerālā Asambleja noklausījās Madame De Staël 2023. gada balvas laureātes Fabiolas Džanoti (Fabiola Gianotti) lekciju.

Fiziķei un  Eiropas Kodolpētniecības organizācijas (CERN) ģenerāldirektorei Fabiolai Džanoti balva ir piešķirta par zinātniskajiem sasniegumiem un par CERN izcilo vadību. Balvas žūrijas komisija uzskatīja, ka Džanoti centieni, īstenojot CERN misiju apvienot Eiropas valstis, un viņas apņemšanās veicināt vidi, kurā pētniecība var uzplaukt ārpus valstu robežām, ir izcili gan paši par sevi, gan arī papildina ALLEA misiju veicināt zinātnisko sadarbību un dažādu zinātnisko virzienu un disciplīnu attīstību.

ALLEA Ģenerālā asambleja uzņēma trīs jaunus locekļus: Beļģijas Jauno akadēmiju (Flandrija), Spānijas Jauno akadēmiju un Ungārijas Jauno akadēmiju. Līdz ar šo jauno akadēmiju uzņemšanu ALLEA ir sešas Jaunās akadēmijas, kas liecina par organizācijas apņemšanos veicināt paaudžu sadarbību.

Par ALLEA

ALLEA ir Eiropas Zinātņu un humanitāro zinātņu akadēmiju federācija, kas pārstāv gandrīz 60 akadēmijas no visas Eiropas. Kopš organizācijas dibināšanas 1994. gadā ALLEA uzstājas savu biedru vārdā, popularizē zinātni kā globālu sabiedrisko labumu un veicina zinātnisko sadarbību. Kopā ar dalībvalstu akadēmijām ALLEA strādā, lai stiprinātu zinātnes lomu sabiedrībā tādejādi virzot Eiropas akadēmiju intelektuālo izcilību un pieredzi pētniecības kopienas, lēmumu pieņēmēju un sabiedrības labā.

ALLEA ir izveidota kā bezpeļņas asociācija un ir pilnībā neatkarīga no politiskām, reliģiskām, komerciālām vai ideoloģiskām interesēm. Vairāk vietnē: www.allea.org .

 

I. Trapenciere

We use cookies
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies")